Ознака: потпретседател на Собрание
Македонија 14.10.20 | 16:52

Собранието одлучи – ќе има пет потпретседатели

Пратениците денеска со 60 гласа „за“ и 22 „против“ ја усвоија Одлуката за утврдување на бројот на потпретседателите на законодавниот дом. На денешното продолжение...

Македонија 30.09.20 | 17:15

Силјановска Давкова: Во една сиромашна земја е луксуз да се има пет потпретседатели во Собрание

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ денес од Собранието посочи дека луксуз е во Македонија...

Македонија 28.08.20 | 13:34

ВМРО-ДПМНЕ нема да предложи потпретседател на Собранието

ВМРО-ДПМНЕ ниту прифаќа, ниту пак ќе предложи потпретседател на Собранието, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, одговарајќи на новинарско прашање на денешната...

Македонија 28.08.20 | 12:33

Ако се откаже ВМРО- ДПМНЕ, ќе се откаже и СДСМ, вели Заев за потпретседателско место во Собранието

Доколку ВМРО-ДПМНЕ се откаже од своето право на потпретседател во Собранието тоа ќе го стори и СДСМ. Ова на новинарско прашање денеска од Македонска Каменица го истакна...

Македонија 25.08.20 | 09:50

Вељаноски: Нема економска оправданост и причина за пет потпретседатели на Собранието

Нема економска оправданост и причина за толкав број на потпретседатели на Собранието, вели поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски за закажаната седница...

Македонија 21.08.20 | 18:13

Власта аплаудираше, опозицијата ја напушти седницата: Џафери повторно е претседател на Собранието

Талат Џафери кој претседаваше и со претходниот состав на Собранието, попладнево повторно беше избран за претседател на Собранието. За неговиот избор гласаа 62 пратеници,...

Македонија 14.11.19 | 12:27

Две куќи, кредит, пушка и пиштол – колкав имот пријавил Зекир Рамчиковиќ?

Со 62 гласа „за“ и 12 „против“, пратениците го избраа независниот пратеник Зекир Рамчиловиќ за потпретседател на Собранието на местото на Весел Мемеди. Рамчиловиќ на...

Македонија 07.11.19 | 16:34

Не може да смени три коалиции и да биде потпретседател на Собрание

Енес Ибрахим од Партијата за движење на Турците смета дека непринципиелен е предлогот Зеќир Рамчиловиќ да биде потпретседател на Собранието на предлог од коалициските...