Ознака: потпретседател на СДСМ
Македонија 26.12.21 | 22:24

Стефан Богоев нов потпретседател на СДСМ

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефан Богоев ќе биде еден од четворицата избрани потпреседатели на СДСМ, пишува „Локално“. Социјалдемократите утре одржуваат...

Македонија 25.12.21 | 09:42

Ковачевски со изненадување во раководството – ова се новите потпретседатели на СДСМ

Пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска, која јавноста ја запамети по што прва галсаше во скафандер како позитивна од ковид во Собранието, Нина Фити актуелниот...

Македонија 06.12.21 | 12:50

Ковачевски: Членовите на СДСМ ќе бидат одговорни да ја оценат работата на идното партиско раководство

Кандидатот за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентираше својата изборна програма....

Македонија 05.12.21 | 21:47

Деспотовски: Со мојот „Концепт 28“ СДСМ ќе биде водечка политичка сила до 2028 година

Ве повикувам да ја прочитате Програмата наречена Концепт 28, но и да ми се приклучите, да ги споделите сите ваши предлози, идеи, а се разбира и критики, вели кандидатот...

Македонија 05.12.21 | 21:19

Ковачевски ја презентира програмата, покрај него „булдожерот“ Зечевиќ

Кандидатот за претседател на СДСМ Драган Ковачевски од вечерва ја презентира програмата пред членовите на СДСМ. Вечерва сме во Карпош каде се сретнувам со раководствата...

Македонија 05.12.21 | 20:42

Целта ми е да ја свртиме пирамидата на одлучување – врвот да биде долу, а базата на членството на врвот

Не правам разлика меѓу луѓето. На СДСМ не му треба само лидер кој ќе раководи. Сметам дека не одговориме на сите барања на граѓаните и верувам дека тоа ќе го поправам....

Македонија 05.12.21 | 20:13

Ременски: Ја барам поддршката од искрените борци и членови на СДСМ

Мојата цел е да победам и да го вратам социјалдемократскиот сојуз на победничките шини, изјави вечерва во Тема на денот на Сител Фросина Ременски, кандидат за нов лидер...

Македонија 15.05.21 | 10:51

Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим, вели Филипче за гласините дека ќе стане потпретседател на СДСМ

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека со лидерот на СДСМ, Зоран Заев досега не разговарал за негово евентуално назначување на местото на Радмила Шекеринска...

Македонија 15.05.21 | 10:33

Шекеринска: Не сум од оние кои припаѓаат на некоја партија само како функционери

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска уште еднаш повтори дека не треба да биде дел од раководната структура на СДСМ во следниот период и тоа, како што истакна,...

Македонија 14.05.21 | 18:29

Лукаревска заменик на Заев, а Филипче, Битиќи и Спасовски потпретседатели на СДСМ

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, најверојатно ќе биде заменик на претседателот на СДСМ Зоран Заев во новото раководство на партијата кое...

Македонија 20.03.21 | 16:48

СДСМ не знае чесно на избори: Праќаат пораки на „ажурирани членови“ на изборен молк

Денеска и утре во СДСМ се гласа. Ажурираните 69.000 членови избираат нов претседател. Во тесната битка за фотелјата на „Бихаќка“ е само еден кандидат – Зоран Заев. Колку...

Македонија 10.07.20 | 21:30

Зеќири: Од 2016 година СДСМ не е партија на Македонците

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зеќири во интервју за албанската телевизија Еуроњус Албанија рече дека од 2016 година Социјалдемократскиот сојуз веќе не е партија...

Македонија 28.02.20 | 11:38

Зеќири: ВМРО-ДПМНЕ моли да не добиеме датум за преговори и правеше притсок врз пратеници да не го гласаат Законот за ЈО

Првпат јавно ќе кажам дека пратеници на ВМРО ДППМНЕ, меѓу кои и Илија Димовски и Антонијо Милошоски, трчаа низ ходниците на Собранието и убедуваа пратеници да не го гласаат...