Ознака: потекло
Свет 28.08.21 | 10:40

Бајден по стапките на Трамп: Ја обвини Кина за прикривање информации за потеклото на корона вирусот

Американскиот претседател Џо Бајден ја обвини Кина дека прикрила „клучни информации за потеклото на корона вирусот. Ваквиот став на бајден доаѓа по објавувањето на...

Свет 26.08.21 | 17:20

Ќе се дознае ли некогаш потеклото на коронавирусот?

Кина блокира, американските тајни служби тапкаат во мрак. Група меѓународни научници бара поголем ангажман во потрагата по изворот на корона пандемијата, пишува „Дојче...

Култура 22.06.21 | 10:01

Објавен „Потекло“, третиот роман на Саша Станишиќ

Издавачката куќа „Антолог“ го објави „Потекло“, третиот роман на Саша Станишиќ, босанско-германскиот автор, добитник на најзначајната грманска книжевна награда...

Свет 21.06.21 | 09:39

САД: Кина или ќе соработува во истрагите за потеклото на корона вирусот или ќе се соочи со меѓународна изолација

Советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливан, предупреди дека Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните...

Свет 08.06.21 | 08:55

„Волстрит џурнал“: Ковид-19 можно е да протекол од кинеска лабораторија во Вухан

Според извештај на САД за потеклото на Ковид-19, хипотезата дека новиот коронавирус протекол од кинеска лабораторија во Вухан е можна и заслужува понатамошна истрага,...

Здравје 14.05.21 | 10:41

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато, објави група научници од Универзитетот во Кембриџ

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато и нема доволно докази за да се каже дали настанал природно или потекнува од лабораторија, објави група искусни научници...

Свет 10.04.21 | 19:31

Уапсен 15-годишник со потекло од Македонија, се заканувал дека ќе ја разнесе катедралата во Виена

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло кој се заканувал со терористички напад во центарот на Виена, пишуваат австриските медиуми. Малолетникот,...

Свет 18.03.21 | 15:37

Кинеските научници повеќе нема да ја разгледуваат можноста дека корона вирусот излегол од лабораторија

Во интервју за „Глобал тајмс“, шефот на групата кинески експерти вклучени во мисијата на СЗО испратен во Вухан да го испита потеклото на вирусот, Лианг Вангјан, вели...

Свет 14.02.21 | 21:54

Заклучок на експертите на СЗО: Епидемијата во Вухан била многу поголема отколку што се претпоставува

Експертите на Светската здравствена организација (СЗО) што го истражуваа потеклото на корона вирусот во Кина откриле знаци дека епидемијата во Вухан во декември 2019 година била...

Здравје 15.12.20 | 11:25

Десет научници ги испитуваат животните кои се сомничат за пренесување на коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) неодамна собра група од меѓународни научници чија цел е да го истражи потеклото на вирусот. Десетте научници ќе мора да ги испитаат...

Музика 06.12.20 | 19:18

Ја сакам Македонија, од таму ми е фамилијата- велеше Џеј Рамадановски

Познатиот српски пејач Џеј Рамадановски почина денес на 56-годишна возраст. Роден е во големото семејство на чевлари на Мазлам и Барија Рамадановски во општина Ресен....

Фудбал 03.12.20 | 21:13

Диего Марадона има потекло од Балканот?!

Помина една недела откако почина Диего Армандо Марадона. Во овој период беа раскажани многу приказни, практично да немаше човек од светот на спортот, а особено од фудбалот...

Свет 18.05.20 | 12:27

Австралија бара истрага за потеклото на коронавирусот, 116 земји се „за“

Повеќе од 100 земји го поддржаа повикот на Австралија да се спроведе независна истрага за потеклото на Ковид-19, изјави денеска австралиската министерка за внатрешни...

Здравје 20.04.20 | 15:48

Научници од Кембриџ со шокантно тврдење: Коронавирусот не потекнува од Вухан, се ширел уште од 13 септември

Најновата студија тим на истражувачи предводени од генетичарите од Универзитетот Кембриџ дојде до нов заклучок, сосема спротивен на досегашните тврдења, дека всушност...

Свет 27.10.19 | 20:27

Економист со татко Македонец од Скопје: Кој е човекот кој се кандидраше за претседател на Уругвај

Во Уругвај денеска се одржуваа претседателските избори, со кои ќе бидат пополнети и сите места во Претставничкиот дом и во Сенатот. Меѓу претседателските кандидати,...