Ознака: последици
Здравје 20.10.20 | 12:07

Научниците со предупредување: Ковид-19 ја згрутчува крвта и предизвикува мозочен или срцев удар

Научниците од Универзитетот во Јута дошле до ново откритие споредувајќи ја крвта на 82 лица, од кои половина биле позитивни на ковид-19, пренесува „National Geographic“. Тромбоцитите,...

Здравје 08.09.20 | 17:00

Македонија на дното на скалата земји со најштетни последици по здравјето од загадувањето

Последниот извештај на Европската агенција за животна средина, ЕЕА, покажува дека аерозагадувањето и натаму претставува најголема еколошка опасност по здравјето,...

Здравје 17.07.20 | 09:37

Излекуваните од ковид 19 со недели тешко дишат, долго спијат, не можат да искачат еден кат…

Пациентите кои се излекувале од ковид-19 продолжуваат, со недели, а некои и со месеци, да имаат последици во форма на хроничен замор, отежнато дишење, болки во мускулите,...

Технологија 09.07.20 | 13:03

Гугл ќе инвестира 900 милиони долари за економско закрепнување на Италија

„Алфабет“ и извршен директор на Гугл, Сандар Пичаи, во четвртокот објавија дека технолошкиот гигант ќе инвестира над 900 милиони американски долари во следните пет...

Здравје 21.05.20 | 10:27

Оштетување на белите дробови, мозочен удар, па дури и оштетување на мозокот се само некои од многуте компликации од коронавирусот

Екстремен замор, оштетување на белите дробови, мозочен удар, па дури и оштетување на мозокот – ова се само некои од многуте компликации на инфекцијата со коронавирусот...

Свет 30.04.20 | 10:56

100 милиони луѓе ќе завршат во сиромаштија поради пандемијата на Ковид-19

Околу 100 милиони луѓе во градовите низ целиот свет најверојатно ќе завршат во сиромаштија поради пандемијата на коронавирус, оценија експертите за урбанистичко планирање,...

Вести 25.04.20 | 13:38

Италијанската Влада бара одобрение за нови трошења

Италијанска Влада бара од Парламентот да одобри огромни износи за нови трошења, со што драстично ќе се зголеми државниот јавен долг на земјата која е една од најпогодените...

Свет 13.04.20 | 09:19

Последиците од карантинот можат да бидат потешки и од самата пандемија

Нема докази дека мерките против коронавирусот кои се преземаат во Европа носат резултати, а нивните последици можат да бидат полоши и од самата пандемија, се заклучува...

Економија 11.04.20 | 09:12

Жбогар: Aко економијата остане парализирана предолго ќе има големи последици

Пакетот од 66 милиони евра е првична поддршка, но ние веќе разгледуваме повеќе проекти, повеќе идеи како да ви излеземе во пресрет. Постои голема опасност од последиците...

Економија 19.03.20 | 12:10

Занаетчиите бараат помош од државата за надминување на последиците од Коронавирусот

Занаетчиството на локално и државно ниво датира од многу одавна, а добро развиено занаетчиство значи и застапување на интересите на занаетчиите на странскиот пазар...