Ознака: поскапување на струја
Економија 05.09.22 | 15:02

Струјата ќе ги затвори Комуналните претпријатија? Сметките им голтаат од 60 до 90 отсто од буџетот

Им се заканува ли „струен удар“ на комуналните претпријатија во земјава? Дел од нив веќе се исклучени од струја поради неплатени сметки. Другите не се сигурни уште...

Свет 27.08.22 | 22:00

Ле Мер: Франција ќе го ограничи поскапувањето на струјата следната година

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер денеска изјави дека поскапувањето на струјата следната година ќе биде ограничено, јави францускиот телевизиски канал...

Економија 01.07.22 | 22:46

Граѓаните не го разбираат новиот тарифник за струја, јасно им е само дека ќе плаќаат повеќе

Граѓаните не го разбираат новиот тарифник за струјата и не знаат како да ја пресметаат потрошувачката на калкулаторот што е објавен на веб-страницата на Регулаторната...

Економија 01.07.22 | 08:37

Од денеска трошиме поскапа струја

Од денеска поскапува струјата и почнува да се применува новиот концепт на блок тарифи. Регулаторите уверуваат дека за 98,8 проценти од домаќинствата просечната цена...

Македонија 30.06.22 | 10:29

Мицкоски: Поскапување од 7,5% е замајување на јавноста, ако пресметате на годишно ниво поскапувањето ќе биде околу 17,5%

Две години предупредуваме дека ќе дојде до ова и наместо да работат и произведуваат струја, тие се занимаваат со криминал и тендери во четири очи, истакна претседателот...

Македонија 30.06.22 | 08:50

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот. -СДСМ го крие енормното покачување зад таканаречените тарифи. Најголемиот...

Економија 29.06.22 | 13:20

За домаќинствата кои трошат над 1.050 киловатчасови, поскапувањето е за 320 проценти

Регулаторната комисија за енергетика во рамките на денешната подготвителна седница на која се одлучува за тоа колку ќе поскапи електрична енергија за домаќинствата...

Економија 29.06.22 | 09:22

Денеска ќе се знае колкаво ќе биде поскапувањео на струјата од 1 јули

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимовски на седница посочи дека денеска ќе се знае колку ќе изнесува цената на електичната...

Македонија 03.06.22 | 14:21

Мицкоски наброја што требаше да направат за да не поскапи струјата, а наместо тоа – крадеа и крадат

Поскапувањето на струјата ќе биде зашто крадат. Не работат, туку крадат. Е затоа ќе има поскапување на струјата. И затоа реков дека тие капитулираа пред енергетската...

Економија 30.05.22 | 12:14

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се обвинуваат меѓусебно за поскапувањето на струјата

Неспособноста на СДСМ во управувањето со ЕЛЕМ ја чини државата и до 250 милиони евра годишно, a тоа ќе го платат граѓаните со повисоки сметки за струја, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во...

Економија 29.05.22 | 13:11

Граѓаните ќе плаќаат поскапа струја за да има пари за криминалот на СДСМ

СДСМ и лично оваа влада предводена од СДСМ, изминативе неколку години ја креираше најголемата енергетска криза во Република Македонија.  И нормално од СДСМ, сите можеме...

Економија 27.05.22 | 19:23

Регулаторна комисија се закани: Струјата може да поскапи до 10 посто, виновни биле општините

Со цел да ги намалат своите трошоци, општините формирале јавни претпријатија преку кои електричната енергија за улично осветлување ја добиваат од ЕВН, по цена за домаќинствата,...

Економија 23.05.22 | 22:53

Левица: Новото поскапување на струјата во јули ќе ја колабира државата

Сите енергетски компании поднесоа многу повисоки пресметки до Регулаторната комисија за енергетика за сопствените трошоци, со што неизбежно е ново поскапување на...

Економија 15.02.22 | 19:49

Бислимоски: Цената на струјата се корегираше за 9,48 проценти, а рестрикции нема

Сите апокалиптични сценарија и најави дека цената на електрична енергија за домаќинставата ќе се зголеми до 50 проценти или ќе има рестрикции не се остварија. Цената...

Економија 13.01.22 | 08:54

Кога Мицкоски е директор на ЕЛЕМ и советник во владата цената на струјата се намали за 0.5%, во време на СДСМ се зголемува за 32%

Во време кога Мицкоски е директор на ЕЛЕМ и советник во владата, цената на струјата се намалува за 0.5%, додека во време на СДСМ се зголемува за 32%, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во...

Балкан 07.01.22 | 13:26

Мицотакис: Владата ќе одвои 400 милиони евра за јануари за да го покрие покачувањето на струјата

За месец јануари ќе се издвојат дополнителни 400 милиони евра со кои ќе се покрие значителен дел од поскапувањата на сметките за струја, соопшти денеска грчкиот премиер...

Економија 04.01.22 | 09:55

Димовски: Без да ни кажат лани сме плаќале 984 денари месечно повеќе за струја!

Минатата година сте плаќале 984 денари плус за струја секој месец без да ви кажат ‼️, напиша на социјалните мрежи Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ. Во продолжение неговите...

Економија 02.01.22 | 20:14

Алијанса на Албанците: Да се укине ДДВ-то на струјата

Алијанса на Албанците предлага решение како да се намали ударот од поскапувањето на струјата по џебот на граѓаните. Од партијата на Зијадин Села предлагаат укинување...

Економија 30.12.21 | 10:31

Бислимоски: Не ни одговара поскапување над 20% на струјата

Цената на струја ќе поскапи, но тоа нема да биде драстично, изјави синоќа претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), Марко Бислимоски...

Економија 30.12.21 | 07:55

Денеска ќе знаеме колку ќе поскапи струјата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска на главна седница ќе донесе конечна одлука за цената на електрична енергија, што ќе биде во важност...