Ознака: поштенска марка
Музика 21.01.22 | 15:47

Поштенска марка со ликот на Тоше Проески во пресрет на неговиот роденден

АД „Пошта на Македонија“ по повод роденденот на Тоше Проески, 25 јануари започнува акција – „Во чест и сеќавање на Тоше“ преку која може да се купи поштенска...

Калеидоскоп 30.12.21 | 18:09

Дојче Пост издава специјална поштенска марка по повод роденденот на Дејвид Боуви

Германскиот поштенски концерн Дојче Пост соопшти дека ќе издаде специјална поштенска марка по повод 75-годишнината од раѓањето на британскиот музичар Дејвид Боуви. Портпарол...

Македонија 06.09.21 | 12:27

Промовирана поштенска марка по повод 30 години од независноста

По повод 30 години од независноста на Македонија, А.Д. „Пошта“– Скопје издаде пригодна поштенска марка, која денеска беше промовирана во главната шалтер сала на Дирекцијата...

Култура 05.04.21 | 12:56

Да ја прошириме марката со ликот на Блаже Конески да стане повидлива, порача директорот на Пошта Јани Макрадули

Марка со ликот на великанот Блаже Конески од денеска е во оптек во 6.000 примероци, со што Пошта се вклучи во одбележувањето на јубилејот – 100 години од неговото раѓање. Илустрирана...

Култура 05.04.21 | 08:14

Промоција на поштенска марка посветена на 100 години од раѓањето на Блаже Конески

По повод 100-годишнината од раѓањето на македонскиот великан Блаже Конески АД „Пошта на Македонија“ денеска ќе промовира пригодна поштенска марка. На промоцијата,...

Здравје 26.02.21 | 18:49

Ретката болест Гоше доби поштенска марка

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици” заедно со Пошта денеска ја промовираа новата поштенска марка посветена на болеста Гоше, во чест на Светскиот...

Колумни 11.05.20 | 14:53

Можно ли е да се толку неписмени?

Весна Јаневска Можно ли е да не знаат, ни да изгуглаат „Хрватска – мапа“ и да видат тоа што не знаат. Изгледа до толку се неписмени и толку многу не знаат, што не знаат...

Балкан 10.05.20 | 15:31

Српски „Недељник“: Од каде мапата на НДХ на поштенска марка во Македонија и тоа баш денес

Српскиот Недељник.рс  ја објавува во целост протестната нота која Министерството за надворешни работи му го врачи на македонскиот амбасадор во Белград по повод печатењето...

Македонија 09.05.20 | 19:58

Протестна нота од Србија до македонската амбасадата во Белград за поштенската марка со карта на НДХ

Српското Министерството за надворешни работи денеска му врачи протестна нота на македонскиот амбасадор во Белград, по повод печатењето и објавувањето на поштенска...

Твитови 09.05.20 | 12:37

🤦🏻‍♂️ Ја утнале денешната карта на Хрватска и на поштенскава маркица ја ставиле картата на НДХ на Анте Павелиќ од II светска војна?

😳Чееекк чееек чеек🤦🏻‍♂️Ја утнале денешната карта на Хрватска и на поштенскава маркица ја ставиле картата на НДХ на Анте Павелиќ од II светска војна?🎙Добро со што...

Македонија 09.05.20 | 10:19

Македонска пошта издаде марка за фашистичката НДХ, ги навреди Србија, Босна и Црна Гора

За да ѝ ја искаже својата благодарност на Хрватска за помошта во евроинтеграциите на Македонија, Македонска пошта со серија поштенски марки „Македонија во ЕУ“ го одбележува...

Македонија 06.05.19 | 08:23

Промоција на поштенска марка „Прва посета на Папа на Република Македонија “

Во Собранието денеска ќе биде промовирана поштенска марка „Прва посета на Папа на Република Македонија “. Промоцијата се одржува во соработка со АД „Македонска...

Македонија 26.03.19 | 12:49

Првата поштенска марка на северна (двојазична) Македонија е магаре – што сакаат да ни порачаат?

Првата поштенска марка на северна (двојазична) Македонија!!! Магаре!!!! Подобар избор не можеле да направат! – објави на Фејсбук, Вероника Минов Во коментарите под објавата...