Ознака: портокалова фаза
Здравје 21.07.22 | 07:49

Од денес до недела портокалова фаза: Трудниците и болните да останат дома, децата во градинките да не се изнесуваат

Територијата на целата држава следните четири дена, од четврток до недела, ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Во овој период ќе важат препораките...

Здравје 20.07.22 | 19:49

Од четврток до недела портокалова фаза, Министерство за здравство со препораки за заштита од високи температури

Територијата на целата држава следните четири дена, од четврток до недела, ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Во овој период ќе важат препораките...

Сервиси 10.08.21 | 09:11

УХМР со ново предупредување: Активирана портокалова фаза – очекувајте многу високи температури

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал...

Сервиси 03.08.21 | 12:37

УХМР најавува портокалова фаза, од петок намалување на температурите

Времето до четврток ќе биде стабилно и многу топло, а ќе се активира и портокаловото ниво на опасност од високи температури, соопшти УХМР. Особено топло се очекува да...

Сервиси 01.08.21 | 08:04

Времето денеска сончево и многу топло до 42 степена, продолжува портокаловата фаза

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до 23, а максималната од 35 до...

Сервиси 28.07.21 | 09:20

Македонија во портокалова фаза, заштитата на населението засега се сведува на препораки

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата територија на Република Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена...

Македонија 06.07.21 | 11:29

Македонија од четврток во портокаловата листа за патување на Кипар

Од третата, црвената зона, Македонија од 8 јули 2021 година ќе биде преместена во втората категорија, односно на портокаловата листа земји за патување на Кипар и неопходен...

Македонија 29.06.21 | 12:26

Поради протоколите во градинките не вклучуваат клима уреди, децата седат затворени на 40+

Во период кога земјата се наоѓа во портокалова фаза и кога температурите надминуваат и 40 степени Целзиусови, децата што престојуваат во градинките во најтоплиот период...

Сервиси 25.06.21 | 09:23

И денеска во портокалова фаза, попладне ќе има освежување

Времето ќе биде сончево и многу топло со умерена облачност. Според прогнозата на УХМР, утринската температура ќе се движи од 14 до 23 степени, а дневната од 30 до 41 степен. Во...

Здравје 23.06.21 | 14:15

Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години, утре и задутре портокалова фаза

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, предупредува Министерството...

Балкан 21.12.19 | 12:58

Портокалова фаза во Словенија, поплавено крајбрежјето

Дел од словенечкото крајбрежје утринава се поплави поради силните дождови и ветер кои од синоќа ја зафатија речиси целата држава. Во Пиран се огласија и сирените за...

Здравје 09.08.19 | 19:07

МТСП: Прогласена портокалова фаза- се препорачува ослободување од работа на бремените жени и постарите лица

По прогласувањето на портокалова фаза на територијата на цела држава до 14 август годинава, поради топлотен бран, Министерството за труд и социјална политика ги повикува...

Сервиси 08.08.19 | 16:42

Здравство: Портокалова фаза во целата држава, да се ослободат од работа бремените и лицата над 60 години

Територијата на целата држава во следните седум дена почнувајќи од денеска до 14 август ќе биде зафатена од високи температури од портокалова фаза, соопшти Министерството...