Ознака: породилно
Македонија 05.05.21 | 11:51

Нема продолжување на породилното, побарана е дозвола за зголемување на групите во градинките

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска оствари средба со претставнички на мајките кои се на породилно отсуство. На средбата се разговараше...

Македонија 14.01.21 | 14:59

ФЗОМ демантираше, ама пари за ноември уште нема

Дел од лицата што користат боледување и родителите што се на породилно отсуство на своите сметки сè уште ги немаат исплатите за месец ноември. Кога пред десетина дена...

Македонија 04.01.21 | 16:31

Фондот за здравство демантира дека доцнат надоместоците за породилно

За исплата на надомест за боледувања и породилни отсуства Во врска со преземените приватни пораки од социјалните мрежи, објавени во некои од порталите, во кои се навдува...

Македонија 04.01.21 | 13:06

„Нас на боледување не ни е Нова година, гнаси?“: Повторно доцнат исплатите за породилно и боледување

Фондот за здравствено осигурување повторно ги остави без пари корисниците на боледување и породилно отсуство. За време на празниците со празни џебови останаа и новите...

Македонија 27.09.20 | 18:32

Шахпаска: Родителите кои користат продолжено породилно боледување да се вратат на работа

По консултација со Претседателот на Владата Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче ги информираме родителите кои користат продолжено породилно боледување...

Македонија 20.09.20 | 22:56

Мајките на породилно повторно ќе излезат на протест

Мајките кои се на породилно утре ќе излезат на нов, втор по ред, протест пред Владата, во обид да издејствуваат укинување на одлуката во среда да се вратат на работа. Викендов...

Македонија 15.09.20 | 11:23

Во четврток протест на мајките кои се на породилно отсуство

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца...

Економија 07.09.20 | 16:22

ССМ бара од Владата сабота и недела да бидат неработни денови, а породилното да трае 12 месеци

Директна парична помош за работниците и компаните во најпогодените сектори, повеќе услови за пензионирање и сабота и недела да бидат неработни денови, бара Сојузот...

Македонија 07.09.20 | 12:29

Мајките на породилно да останат дома до 31 декември, хронично болните да се вратат на работа

Мајките коишто се наоѓаат на породилно отсутво да добијат продолжување на породилното до крајот на годинава, додека граѓаните со хронични заболувања треба да се вратат...

Македонија 03.09.20 | 23:44

Филипче: Mајките чие породилно отсуство завршило би требало да се вратат на работа

Сега веќе има можност децата да почнат да одат во градинка. Сметам дека таа препорака ќе ја смениме и дека ќе треба мајките да се вратат на своите работни места – порача...

Македонија 21.07.20 | 15:46

Продолженото породилно отсуство ќе трае сè додека траат времените мерки

Министерството за труд и социјална политика информира дека на работничките што се на продолжено породилно отсуство, платеното отсуство ќе им трае сè додека траат времените...

Свет 11.02.19 | 09:31

Расте бројот на татковци во ЕУ кои земаат породилно отсуство

Според студијата на “Еурофанд“, нарачана од Европската комисија, бројот на мажи кои земале породилно отсуство во земјите од ЕУ по раѓањето на нивните деца е во постојан...