Ознака: Порфириј
Балкан 25.05.22 | 10:32

Кој е српскиот патријарх Порфирије: Ги помири Србите со Македонците, следни на ред се Хрватите

Патријархот Порфириј ќе остане вечно запишан како човекот кој го реши 60 годишниот спор меѓу Српската и Македонската православна црква. Но, малкумина знаат кој е овој...

Балкан 19.05.22 | 14:12

Порфириј: Да се радуваме браќа и сестри

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Порфириј денеска на литургијата за помирување со Македонската црква рече дека по 55 години оздраве длабоката и болна...

Балкан 17.05.22 | 14:11

Г.г Стефан и српскиот патријарх Порфириј ќе служат литургија за помирување во храмот Св. Сава во Белград

Српскиот патријарх Порфириј и архиепископот македонски г.г. Стефан задутре ќе служат литургија за помирување во храмот Свети Сава во Белград, објави Танјуг повикувајќи...

Македонија 25.10.21 | 15:08

Српски патријарх се обраќа во Скопје без да каже во која држава се манастирите што ги подигнал кралот Милутин

Во Скопје започна одбележувањето на 700 годишнината од упокојувањето  на српскиот крал Милутин кое се прави без никава соработка со македонските институции за што голем...

Балкан 05.09.21 | 00:02

Потврдено: Устоличувањето откажано, реагирале Абазовиќ и Ѓукановиќ, српкиот патријарх не се откажува

Најавеното устоличување на црногорско-приморскиот митрополит Јоаникиј нема да се одржи утре во Цетиње, јави РТС. Церемонијата е откажана откако премиерот и заменик...

Балкан 18.02.21 | 16:54

Каков ќе биде ставот кон МПЦ: Koј e Порфириј, новиот српски патријарх?

Митрополитот загрепско-љубљански Порфириј денеска е избран за 46-ти патријарх на Српската православна црква. По повод неговиот избор се огласија и камбаните од Храмот...