Ознака: попреченост
Македонија 27.11.22 | 09:30

Годините „пречка“ за остварување на правото на надоместок поради попреченост

Вкупно 23 барања за остварување на правото на надоместок за попреченост биле одбиени во 10 центри за социјална работа во државава поради условот навршени 65 години што...

Калеидоскоп 04.11.22 | 11:22

Девојката која не може да се смее: Топ-моделка со попреченост е инспирација и поттик за многумина

Тајла Клемент била отфрлена во училиште бидејќи децата ја тормозеле поради нејзиниот изглед. Имено, нејзе во животот ѝ е ускратено едно битно задоволство – насмевката. Оваа...

Македонија 03.12.21 | 12:12

Прилеп: Одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост

По повод Светскиот ден на лицата со попреченост, 3 декември градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески денеска го посети ООУ „Климент Охридски“ каде по повод...

Скопје 06.06.21 | 22:36

Споделувајте: Анче од Горно Соње сè уште ја нема, последен пат ја виделе кај Зелено пазарче!

Анета Вецковска – Анче, која живее во Горно Соње последен пат била видена кај Зелено пазарче и Железничка станица. Се претпоставува дека е жртва на насилство. Анче...

Македонија 15.03.21 | 18:17

6.000 денари: И лицата со попреченост побараа помош од владата

Лицата со попреченост да добијат ваучери од Владата за поддршка, побара на денешната прес-конференција Далиборка Златева од Здружението на лица со церебрална парализа...

Македонија 04.12.20 | 11:32

Заев и власта не направија ништо за децата со попреченост

Неискрена е честитка на премиерот Зоран Заев по повод Денот на лицата со попреченост, вели една мајка која по вчерашниот ден реагира за негрижата на власта и министерката...

Македонија 16.04.20 | 19:28

Лицата со попреченост целосно изземени од забраната за движење

Владата на денешната седница донесе одлука за целосно изземање од забраната за движење за сите лица со попреченост со придружници. За да го остварат ова свое право,...

Македонија 27.12.19 | 14:24

Џафери доби Признание за поддршката на лицата со попреченост

Декларацијата за правото на политичко учество на граѓаните со попреченост е конкретен резултат на заедничката посветеност на сите пратеници без оглед на партиската...

Црна хроника 31.10.19 | 12:31

Раскрвавени глави при тепачка меѓу деца со попреченост, штитеници во Завод за рехабилитација оставени без надозор

Инцидент во Заводот за рехабилитација на деца и младинци во Топанско поле го вклучи алармот на Народниот правобранител, откако во тепачка две од нив останале со раскрвавени...

Скопје 14.09.19 | 13:26

25 ученици со попреченост од средните училишта во Скопје ќе добиваат стипендии

25 ученици со попреченост од средните училишта на Град Скопје ќе добиваат стипендии во текот на 9 месеци, а висината на стипендијата е 3.000 денари нето износ.Градот Скопје...

Скопје 29.05.19 | 14:44

Млада скопјанка со попреченост: Се качувам во автобус и ме лажат дека следна станица е „Рекорд“

Излегуваш од дома и заминуваш на работа, на училиште, до трговски центар. Единствено, метежот во сообраќајот во Скопје може да те вознемири. Во истиот град, во македонската...