Ознака: попис на населението
Балкан 29.06.22 | 16:10

Пописот во Албанија во октомври

Пописот на населението и домаќинствата во Албанија, како значајна статистичка операција, што беше одложена минатата година, поради пандемијата со Ковид-19, ќе се спроведе...

Македонија 05.06.22 | 08:56

Една третина од становите зјаат празни, од нив најмногу во Центар

Вкупната корисна површина на населените станови 55 212 163 м2, додека на ненаселените е 27 850 636 метри квадратни. Во просек населените станови имаат по 103 метри квадратни, додека...

Македонија 02.04.22 | 20:50

Ибраимовски: Ромите се многу оштетени, пописот е направен за да се обезбедат физирани бројки за Албанците

Ниту владиниот коалициски партнер ПЦЕР не е задоволен од пописот. Претседателот на ромската партија Самка Ибраимовски најави нов попис кој од куќа на куќа ке го спроведат...

Македонија 01.04.22 | 23:51

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен во согласност со стандардите на Евростат

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема” на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите...

Македонија 01.04.22 | 23:22

Премиерот задоволен што по 20 години власта спровела попис по европски стандарди

Сакам да изразам задоволство што после 20 години државата спроведе попис по европски стандарди, рече премиерот Димитар Ковачевски во денешното интервју во емисијата...

Македонија 01.04.22 | 23:04

Ковачевски: Опозицијата им направи лоша услуга на Македонците со бојкотот на пописот

Премиерот Димитар Ковачевски, во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, вели дека бројката од околу 132 илјади граѓани кои не беа лично попишани, се должи на...

Македонија 01.04.22 | 11:21

Стоилковиќ: Не ги прифаќаме лажните резултати од пописот, ќе организираме вистинско пребројување на српскиот народ!

Не ги прифаќаме лажните резултати од пописот, немаме доверба во официјалните органи на актуелната власт и немаме намера да дадеме легитимитет на перфидното поништување...

Македонија 31.03.22 | 19:31

Хоџа: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата, бегството на Албанците е масовно

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија отвора многу дебатa коja бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат...

Македонија 31.03.22 | 18:37

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме...

Македонија 31.03.22 | 18:32

Пренџов: Пописот сè уште не е завршен

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот...

Македонија 31.03.22 | 09:11

Попис 2021: Колку сме, толку сме, токму не сме

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата...

Македонија 31.03.22 | 08:31

Јовановски: Македонци, ние кои сме запишани и вие кои не сте запишани, сите сме отпишани!

Актерот Владо Јовановски во свој стил ги коментира резултатите од пописот. „Македонци, ние кои сме запишани и вие кои не сте запишани, сите сме отпишани! (попишани). И...

Македонија 30.03.22 | 15:13

Граѓаните не пијат нафта и порачуваат: „Лесно ќе ја кантонизирате Македонија со овие брјки“, „гробари на сопствениот народ“

Како и што се очекуваше, резулатите од пописот спроведен лани ги разлутија граѓаните. „Најголем фалсификат“, „гробари на сопствениот народ“, „корумпирани институции“,...

Македонија 30.03.22 | 14:27

Цената на бојкотот ја платија Македониците – останаа 132.260 непопишани

Резултатите на пописот спроведен минатата година покажаа дека 132.260 жители останале непопишани. Многу врати останаа затворени поради повиците да се бојкотира пописот....

Македонија 30.03.22 | 12:22

Резултати од Пописот: Македонци има 54,21 отсто, Албанци 29,52

Вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците...

Македонија 30.03.22 | 08:18

Државниот завод за статистика денеска ќе ги објави податоците од Пописот 2021

Државниот завод за статистика денеска ќе ги објави податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, 2021 година, кој што се спроведе од 5 до 30 септември...

Македонија 26.12.21 | 19:20

Симовски: Околу 300.000 иселеници не се попишале

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, во вестите на Телма изјави дека очекува спроведениот попис да покаже дека околу 300.000 иселеници надвор...

Македонија 14.10.21 | 22:24

Мицкоски: Процентите од пописот нема да ни ги вратат луѓето што си заминуваат поради лошиот живот, треба пред сѐ да создадеме иднина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Патот кон“ во Алсат М телевизија, вечерва, во однос на потенцијалните резултати од пописот во земјава, истакна дека...

Македонија 13.10.21 | 08:47

Заев: Сите граѓани се попишаа, 99 отсто

Премиерот Зоран Заев, во интервју за ТВ Алсат-М истакна дека успешно завршениот попис е европска лекција за одговорниот пристап на граѓаните кон оваа статистичка операција...

Македонија 03.10.21 | 21:41

Алијанса за Албанците: Останаа непопишани голем број на граѓани

Алијанса за Албанците тврди дека голем број граѓани останале непопишани во пописот што заврши пред три дена. Халил Снопче истакна дека останале непопишани голем број...