Ознака: попис на населението
Македонија 19.04.21 | 22:25

Мицкоски: Треба попис растоварен од политиканство, дијаспората се евидентира, а не се попишува

Пописот како статистичка операција не треба да се политизираат и да се спомнуваат проценти. Процентите се завршена работа, исто како и Охридскиот договор. Наша обврска...

Македонија 03.04.21 | 15:50

Мицкоски оствари средба со претставниците на иницијативата „Не отворам врата“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со претставници од иницијативата „Не отворам врата“. На средбата било разговарано за актуелната...

Македонија 02.04.21 | 14:04

Николоски: Ова е сè, само попис не – нема да го признаеме ако не е по процедурите на Евростат

Во емисијата „Утрински Брифинг“ гостуваше потпретседателот и пратеник од ВМРО- ДПМНЕ Александар Николоски кажа дека ВМРО – ДПМНЕ нема да дозволи попис којшто не е...

Македонија 02.04.21 | 11:28

Николоски: Ако се одржи пописот сега, само во април би имале 50.000 новозаболени

Одлуката да се одложи пописот има една цел, а тоа е да се заштити здравјето на граѓаните. Короната не избира по националност, погодени се сите смета потпретседателот...

Македонија 02.04.21 | 10:04

Дијаспората не влегува во вкупниот број на население: Мицкоски го разобличи блефот на Груби и Османи – ДУИ возвраќа со рафални напади

Методологијата на Евростат е јасна – се попишува резидентното население, дијаспората се евидентира и не влегува во вкупниот број. ВМРО-ДПМНЕ нема да признае резултати...

Македонија 01.04.21 | 22:15

Мицкоски: Нема да признаеме резултати кои не се добиени според методологијата на Евростат

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ денес во гостување во емисија на телевизија ТВ21 посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе признае единствено попис кој што ќе се одвива...

Македонија 31.03.21 | 20:09

Маричиќ: Ќе завршевме вечерва со Законот за попис ако немаше мала политизација oд АА и А

Имавме долга координација во Собранието меѓу пратеничките групи, Владата и претседателот на Собранието. Скоро сите пратенички групи се согласни дека час поскоро треба...

Македонија 30.03.21 | 13:15

И измените со европско знаменце: Пописот ќе се одложи утре, нема простор за амандмански блокади

Измените на Законот за попис се мали и нема да е потребно многу време за да се напишат, одговори министерот за правда Бојан Маричиќ прашан за тоа кога може да се очекува...

Македонија 30.03.21 | 13:04

АА и А: Пописот треба да продолжи, со Бадентер ќе ја блокираме промената на Законот за попис

Одложувањето на пописот е неприфатливо за коалицијата Алијанса за Албанците -А Алтернатива. Оваа коалиција е против одложување на регистрацијата и предупредуваат...

Македонија 29.03.21 | 11:06

Откажана „паралелната лидерска“: Реџепи и Таравари не му ја прифатија поканата на Груби за координација за пописот

Опозициските партии од албанскиот блок не ја прифаќаат поканата на Артан Груби за т.н. паралелна лидерска средба во Клубот на пратеници, па Груби ја откажа координацијата. Од...

Македонија 27.03.21 | 13:07

Османи неуморно агитира да се попишуваат Албанците од дијаспората

Очекувам сите да бидат активни во споделувањето на информации со нашите луѓе во дијаспората за попишувањето, процесот е лесен, а ќе овозможи бенефиции пред се за нив,...

Македонија 27.03.21 | 13:02

Павле Трајанов: Пописот да се одложи најмалку до јуни или на неопределено

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов на прес-конференција одржана денеска предложи пописот да се одложи најмалку до јуни или на неопределено време,...

Македонија 27.03.21 | 13:00

Македонски народе, овој попис е попиши се и самиот избриши се!

Пописната Методологија значи легализација на дивоградбите со демографски, социјални и економски податоци кои се нарекуваат податоци во бази на податоци. Оваа дивоградба...

Македонија 27.03.21 | 12:46

Кој ќе одговара ако некој се зарази со ковид за време на пописот – попишувачот или организаторот?

Ако е казниво лице во самоизолација заради ковид зараза да излегува од дома во опасност да зарази други луѓе, тогаш како одеднаш не е казниво попишувачи да му влезат...

Македонија 26.03.21 | 19:17

Мицкоски: Ќе го повикам народот да не отвора врата на попишувачите, нека си го заштитат здравјето, тоа нема реприза

Во “Што не е јасно” на Алфа телевизија вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека здравјето нема цена и затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе повика граѓаните...

Македонија 26.03.21 | 14:28

Милошоски: Изјавата на Заев дека приоритет треба да им се даде на попишувачите е доказ дека за него поважен е пописот отколку здравјето на граѓаните

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на денешната прес конференција зборуваше за тоа кој треба да има предност за добивање на вакцина против КОВИД-19 и истакна...

Балкан 26.03.21 | 14:03

Хрватска го одложи пописот на населението за наесен, а можеби и вгодина

Хрватска го одложи пописот на населението, што требаше да се одржи оваа пролет. Хрватската влада донесе ваква одлука поради актуелната епидемиолошка ситуација во земјата,...

Македонија 25.03.21 | 23:01

Симовски призна: Има четворица заразени инструктори за попишување

Откако екс пратеникот Илија Димовски обвини дека има веќе заразени попишувачи, директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, во гостување на...

Македонија 25.03.21 | 10:28

Давитковски: Глупаво е да се бара вонредна состојба кога Собранието е во полна кондиција и се форисира попис

Во услови на функционален парламент или парламент во полн капацитет не може да се прогласува вонредна состојба, вели за СДК професорот Борче Давитковски од Правниот...

Македонија 24.03.21 | 19:36

Пописот е покажување мускули кое ќе нè чини прескапо

Новинарот Бранко Героски предлага разумно, без предубедувања и одговорно да се разговара за можноста пописот да паузира барем неколку месеци, до очекуваното подобрување...