Ознака: помилување
Свет 15.09.19 | 17:12

Башар ал-Асад ги помилува сите затвореници во земјата

Сирискиот претседател Башар ал-Асад го потпиша указот за сеопшта амнестија во земјата за злосторствата извршени пред 14 септември годинава, информира денеска прес службата...

Македонија 10.05.19 | 09:03

Македонскиот непокор во милост и немилост на кукавичлакот на Иванов

Оние на кои духот не успеа да им го скриши инквизицијата, ќе им го сотре кукавичкакот на првиот меѓу еднаквите, таткото на нацијата, сплотувачот, помирувачот, претседателот...

Македонија 10.05.19 | 08:13

Како ќе спиеш мирно, Иванов?

Сомнежите дека Иванов е заплашен и уценет и дека ќе ги остави на цедило сите луѓе кои се под политички прогон, денес на последниот работен ден од неговиот мандат, веќе...

Македонија 09.05.19 | 09:10

Два дена го делат Иванов од местото во историјата – политички полковник или покојник

Претседателот Ѓорге Иванов има два дена да одлучи дали ќе потпише пoмилyвaњe и со тоа ќе ја исправи неправдата нанесена на политичките осуденици и обвинети или ќе ја свитка...

Македонија 08.05.19 | 11:06

Мора да е нешто многу крупно – со што го држат Иванов?

Вчера со Папата, а веќе во понеделник ќе треба народот да го погледне во очи, да живее многу поблиску до него и да одговори на многу понекогаш и негови непријатни прашања....

Македонија 08.05.19 | 08:54

Со крената глава или со свиткана кичма – како ќе си замине претседателот од вилата „Водно“?

Со крената глава или со свиткана кичма – како ќе ја напушти претседателот во заминување Ѓорге Иванов вилата „Водно“ ќе видиме за три дена. Дали претседателот ќе...

Македонија 07.05.19 | 10:08

Ќе се претвори ли Иванов во лесен плен за политички отстрел?

Наскоро претседателот Ѓорге Иванов ќе биде соочен со неизбежноста да ја одигра „партијата на мандатот“. За само четири дена ќе стане јасно дали ќе се повлече и ќе се...

Македонија 06.05.19 | 10:51

Иванов има уште пет дена да си замине со крената глава и како храбар патриот

Завршија изборите и се избра претседател. Мандатот на сеуште актуелниот претседател завршува во недела на 12 мај. Оние кои добија претседател, прославија за него. Оние...

Македонија 27.04.19 | 08:16

Како Иванов ќе ја одигра „партијата“ на мандатот?

Наскоро претседателот Иванов ќе биде соочен со неизбежноста да ја одигра ,,партијата на мандатот“. Дали ќе се повлече и предаде или во стил на политичар од висок ков...

Македонија 17.04.19 | 15:19

Кого ќе послуша Иванов: Хан, Ахмети и Заев или народот?

Јасно е дека мнозинството Македонци очекуваат претседателот Ѓорге Иванов да стави крај на политичкиот прогон во Македонија. Тој има уставно и законско право за тоа,...

Македонија 15.04.19 | 11:24

Мафијашки закани на СДСМ кон Иванов за да не го стопира политичкиот прогон

СДСМ не е против претседателот Ѓорге Иванов да ги амнестира осудените за „27 април“, градоначалниците и другите политички осуденици туку сака да задржи ексклузива...

Македонија 11.04.19 | 11:43

Калајџиев: Само Уставниот суд е надлежен да каже дали постои или не постои членот 11 – а тој вели дека постои

Селективниот Закон за аменстија, со кој беа помилувани дел од учесницит во „27 април“, со што власта си ја задоволи потребата да обезбеди потребен број гласови во Собранието...

Македонија 09.04.19 | 12:45

Еве му шанса на Иванов да докаже дека сите треба да бидат еднaкви пред законот

Премиерот Зоран Заев не очекува аболиција од претседателот Ѓорге Иванов за осудените за 27 април, зашто, како што вели, не постоело законска основа за тоа, а од друга страна,...

Македонија 08.04.19 | 16:44

Заев не очекува Иванов да даде аболиција за „27 април“

Премиерот Зоран Заев не очекува аболиција од претседателот Ѓорге Иванов за осудените за 27 април. Тој денеска одговарајќи на новинарско прашање истакна дека аболицијата...

Македонија 08.04.19 | 15:45

Неколкумина осудени за „27 април“ поднеле барања за помилување до Иванов

Неколкумина осудени за случајот „27 април“ во изминатиот период поднеле барања за помилување до претседателот Ѓорге Иванов, потврдиле од кабинетот на претседателот...

Македонија 29.03.19 | 10:52

Ќе се издигне ли Иванов над уцените на власта – ќе ги помилува ли осудените за „27 април“?

Дали претседателот Ѓорге Иванов ќе се издигне над уцените на владејачката СДСМ и Антикорупциската комисија и во име на највисокиот орган во државата – Претседател...

Македонија 26.03.19 | 15:15

Два дена го делат Иванов од местото во историјата – политички полковник или покојник

Претседателот Ѓорге Иванов има два дена да одлучи дали ќе потпише пoмилyвaњe и со тоа ќе ја исправи неправдата нанесена на политичките осуденици и обвинети или ќе ја свитка...

Македонија 22.03.19 | 09:48

Костов: Одговорно тврдам дека Иванов нема законска пречка за помилување на осудените за 27 април

Дали претседателот Ѓорге Иванов ќе се издигне над уцените на владејачката СДСМ и Антикорупциската комисија и во име на највисокиот орган во државата – Претседател...

Македонија 25.12.18 | 15:02

Иванов помилува 16 лица за Нова година

Претседателот на државата одлучи да помилува 16 осудени лица по повод новата 2019. Во одлуката пишува дека делумно се ослободуваат од гонење 16 лица во различно времетраење...

Македонија 12.12.18 | 13:27

Утврден предлог – законот за амнестија на учесниците од 27 април

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека ја прифаќаат амнестијата. Со законот...