Ознака: помилувања
Македонија 03.06.22 | 09:40

Проф. Ристески одлучувал и за помилувањата на затворениците

Случајот Темелко што зема 9.000 евра од буџет за одбрана за да стиска лајкови и пишува партиски статуси воопшто не е наивен скандал, потенцира портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 21.12.21 | 17:12

Пендаровски контра Министерството за правда: Помилувања за Нова Година и Втори Август мора да има

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во изјава за медиумите, по новинарско прашање околу тоа дали мора да има помилувања на затвореници, истакна дека во текот...

Македонија 20.12.21 | 09:22

Заменикот министер за правда не се согласува со списокот за помилувања на Маричиќ

Агум Нухиу, заменик-миниустерот за правда, излезе со соопштение на Фејсбук во кое тврди дека се оградува од списокот со помилувања на осуденици потпишан од неговиот...

Македонија 15.12.20 | 17:32

Владата нема да прави спогодба со обвинетите од СЈО кои тужеа во Стразбур

Владата нема да ја искористи можноста за спогодување со подносителите на тужбите против државата во врска со деветте предмети кои се однесуваат на тековните кривични...

Македонија 29.11.19 | 12:34

Дескоска бара Собранието да спречи помилувањата на Иванов да поминат на Уставен суд

Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе, да се...