Ознака: полнач
Технологија 27.01.22 | 13:10

EУ донесе одлука: Сите мобилни мора да имаат ист полнач

Земјите членки на ЕУ се договорија за заеднички став за единствен полнач за електронски уреди, врз основа на кој ќе преговараат со Европскиот парламент за конечниот...

Свет Технологија 16.08.21 | 10:55

ЕУ планира закон за унифицирање на полначите за смартфони, „Епл“ остро реагира

Долгорочниот план на Европската Унија за усогласување на полначите за паметните телефони и други уреди наскоро треба да биде и формално предложен како закон. И покрај...

Технологија 15.10.20 | 15:33

Самсунг ги зеза корисниците на Ејпл: Со нашиот телефон доаѓа и полнач

Новата серија Ајфон 12 предизвика помешани чувства, како кај традиционалните корисници на Ејпл, така и кај пошироката јавност. Покрај многу добри работи кој беа презентирани...

Скопје 23.04.19 | 18:40

Средношколците од „Орце Николов“ Иван Пешев и Стефан Малиновски измислија како да го наполнат телефонот без полнач на батерија

Средношколците од скопската гимназија „Орце Николов“ од пред неколку месеци немаат проблеми кога станува збор за ситуацијата во која ќе им „цркне“ мобилниот телефон,...

Технологија 13.12.18 | 16:09

Петнаесетгодишна девојка почина од струен удар откако полначот ѝ паднал во када

Русинката Ирина Рубникова починала од струен удар додека се капела, пишува британски „Сан“. Ирина настрадала откако нејзиниот полнач за ајфон паднал во водата. 15-годишното...