Ознака: политичка криза
Македонија 07.11.21 | 21:36

Спасеновски: Сé повеќе ѝ дава смисла на опцијата за одржување на брзи предвремени парламентарни избори

Владата го изгуби парламентарното мнозинството, но партиите од опозицијата, иако имаат консензус за изгласување на недоверба на владата, не може да се каже дека имаат...

Македонија 25.04.21 | 11:10

Мисајловски за „Радио Слободна Европа“: Избори се решение за намалување на политичката криза

Потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски смета дека едно од излезните решенија за намалување на политичката криза се избори. Дента кога требаше...

Свет 27.01.21 | 09:29

Во Италија почнуваат консултациите за формирање нова Влада

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ќе ги почне консултациите со лидерите на политичките партии за надминување на политичката криза во земјата, откако премиерот...

Македонија 15.06.20 | 10:52

Полесно му е сам на избори, отколку да се соочи со народот

Ние не сакаме избори без опозиција, но ако Мицкоски се одлучи на тоа, ние ќе покажеме што можеме да направиме во еден мандат без саботажи. Вака вчера Зоран Заев реагираше...

Македонија 14.02.20 | 11:55

На 12 април избори мора да има, ако не се распушти Собранието до недела, влегуваме во сериозна политичка криза

Ако Собранието не се распушти до недела ќе настапи сериозна политичка криза, рече вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој е убеден дека изборите ќе...