Ознака: полициски час
Свет 12.11.20 | 12:01

За уште десет дена продолжен полицискиот час во Австрија

Австрискиот Парламент денеска го продолжи „заклучувањето“ на Австрија за уште десет дена, со полициски час од 20 до 6 часот наутро. Со гласовите на владејачките партии...

Балкан 11.11.20 | 19:21

Во Грција се воведува и полициски час, денеска повторно рекорден број починати 

Од петок во цела Грција, освен карантинот што е на сила веќе пет дена, се воведува полициски час, односно ограничување на движењето на граѓаните од 21 до 5 часот, јави дописничката...

Балкан 10.11.20 | 18:29

Од утре полициски час во Албанија

Албанија од утре воведува полициски час како дел од напорите да се спречи ширењето на новиот коронавирусот по наглото зголемување на случаите во изминатите неколку...

Балкан 10.11.20 | 15:49

БиХ воведе полициски час и забрана за групирање

Кризниот штаб на БиХ најави нови мерки, а една од нив е ограничено движење на населението, односно полициски час што ќе важи од 23 часот до 5 часот наутро. Одлуката стапува...

Балкан 09.11.20 | 17:33

Од задутре полициски час во Албанија

Комитетот на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19 соопшти дека од среда во Албанја се враќа полицискиот час,во период од три недели. -Поаѓајќи од високиот...

Македонија 09.11.20 | 15:58

Филипче подготвува полициски час од 21 до 5 часот?

Здравствените власти во текот на неделава најдетално ќе ја анализираат епидемилошката состојба, а во случај актуелните мерки да не ги дадат потребните резултати, не...

Свет 09.11.20 | 11:24

Португалија воведува целосен карантин и полициски час

Португалија е последната држава во Европа која воведува строги рестрикции поради ширењето на вториот бран на корона вирусот. Од денеска во цела Португалија на сила...

Вести 06.11.20 | 14:55

Резултатите од мерките се видливи, по 21 часот речиси и да нема луѓе надвор

Јас лично, рече Заев, сум против вакви мерки, но не е исклучено да се донесат, доколку Комисијата за заразни болести процени дека се потребни и ги препорача. Со ангажаманот...

Македонија 05.11.20 | 13:32

Пановски бара воведување на полициски час

Микробиологот Никола Пановски препорачува воведување на полициски час како мерка во борбата против вирусот. Во изјава за „Канал 5“ вели дека вчерашните бројки ќе...

Балкан 05.11.20 | 11:02

Полициски час на Кипар

Полициски час од 23 до 5 часот наутро, собири со најмногу десет лица, угостителските објекти со работно време до 22.30 часот, се дел од новите вонредни мерки на Кипар што...

Свет 04.11.20 | 12:56

Полициски час од утре во Италија

Италијанскиот премиер Џузепе Конте синоќа потпиша указ со кој се воведува полициски час од 22 до пет часот на цела територија на Италија поради сузбивање на ширењето...

Свет 03.11.20 | 20:20

Унгарија воведува полициски час од полноќ, објави Орбан

Унгарија ги затвора баровите и местата за забава и воведува ноќен полициски час од полноќ за да се спречи брзото ширење на коронавирусот, објави премиерот Виктор Орбан...

Македонија 03.11.20 | 20:13

Заев: Полицискиот час не дава резултати, но ако треба, ќе се воведе

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на Сител истакна дека полицискиот час не дава резултати, но доколку има потреба ќе се воведе. Засега не, бидејќи гледаме...

Свет 03.11.20 | 09:00

Полициски час од денеска во Австрија

Во Австрија од денеска стапува на сила полицискиот час кој ќе трае од 20 часот до пест часот наутро, согласно новите мерки за спречување на ширење на коронавирусот. Од...

Балкан 02.11.20 | 15:04

Од утре во Солун излегување од дома само со СМС порака

Грчките власти објавија дека северните грчки градови Солун и Серес ќе бидат целосно затворени во период од 14 дена. Мерките ќе стапат на сила од утре. Граѓаните ќе мора...

Свет 02.11.20 | 12:17

Сè запира во 21 часот: Италија воведува полициски час

Италија воведува полициски час на целата територија од 21 часот навечер до утро, потврди заменик-министерката за труд Франческа Пуљези за „Скај ТГ 24“. Одлуката е донесена...

Балкан 02.11.20 | 10:00

Во Грција од денеска полициски час, рестриктивни мерки во 27 региони

Угостителските објекти, кафулињата, фитнес центрите, музеите, театрите од денеска ќе бидат затворени во 27 региони во Грција што се во таканаречената црвена зона, а во...

Македонија 01.11.20 | 21:46

Филипче: Размислуваме за полициски час или кафулињата дa затвораат порано

Размислуваме за мерка полициски час, за рестрикција на движењето во вечерните часоци, рече министерот за здравство Венко Филипче во разговорот за телевизија „Сител“....

Свет 30.10.20 | 09:56

Стотина километри сообраќаен застој: Парижани масовно го напуштаа градот пред новиот полициски час

Десетици илјади граѓани на Париз синоќа предизвикаа огромен сообраќаен метеж во градот обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Македонија 27.10.20 | 21:33

Филипче: Полициски час не е трајно решение

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека полицискиот час не е трајно решение, доколку граѓаните не сфатат колку е важно почитувањето на мерките за лична заштита....