Ознака: полициски час
Македонија 14.04.21 | 11:49

Ако е потребно, и по 20 април ќе биде продолжен полицискиот час

Министерот за здравство Венко Филипче, по новинарско прашање околу полицискиот час, истакна дека доколку има потреба и по 20 април ќе биде продолжен полицискиот час. Во...

Црна хроника 13.04.21 | 11:10

Казни по 2.000 евра за двајца скопјани што се шетале на повеќе места низ градот за време на полициски час

Двајца скопјани треба да платат по 2.000 евра поради непочитување на полицискиот час. Основното јавно обвинителство Скопје информира дека поднело предлози за издавање...

Балкан 12.04.21 | 11:12

Човек брутално претепан од полицајци: Го прекршил полицискиот час во Мостар

Јавноста во БиХ е шокирана откако порталот „Поглед.ба“ објави видео снимка, за која тврдат дека е снимена во Мостар, а на која се гледа како двајца полицајци тепаат...

Македонија 11.04.21 | 23:27

Странци кои транзитираат низ Македонија не можат да излезат од земјава поради полициски час, ќе чекаат до изутрина

Српски граѓани и други странски државјани кои транзитираат низ Македонија, се жалат дека вечерва заглавиле на македонско-српската граница за излез од државата затоа...

Црна хроника 10.04.21 | 11:02

Полицискиот час го прекршиле 36 лица, казнети 434 граѓани за неносење маска

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека од 20:00 часот синоќа до 05:00 часот утрово 36 лица не ја почитувале забраната за движење, додека во изминатото деноноќие,...

Црна хроника 09.04.21 | 13:02

Седум сообраќајки во половина час зошто сите брзаат да стигнат дома пред полицискиот час

Д-р Маргарета Атанасовска-Трипуновска, специјалист по општа медицина во Итната медицинска помош во Скопје – 194, за „Факултети“ вели дека често укажуваат помош по сообраќајки...

Црна хроника 07.04.21 | 13:32

Двајца охриѓани фатени во Струшко за време на полицискиот час

Одделението за внатрешна контрола – Струга поднело кривична пријава против двајца охриѓани за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. СВР...

Македонија 07.04.21 | 13:16

„Амнести Интернешнл“: Забpaната за верски coбири беше применета на селективен начин со полициcкиот чac во Maкедонија

Годишниот извештај на„ Амнести Интернешнл“ за состојбата со човековите права во 2020 забележува влошување речиси секаде во светот, во  Македонија се посебно погодени...

Црна хроника 07.04.21 | 10:36

Полицискиот час го прекршиле 62 лица

Од 20 часот на 6 април до пет часот на 7 април 2021 констатирано е дека 62 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие, пак, на територијата...

Македонија 06.04.21 | 22:27

Лицата кои ќе допатуваат од странство за полицискиот час можат да се движат до својот дом

Портпаролот на МВР Тони Ангеловски за Сител изјави дека лицата кои ќе остварат влез на територија на државава за време на полицискиот час смеат да одат до својот дом. Во...

Македонија 06.04.21 | 20:04

Почна полициски час, од утре затворени и кафеаните

Од вечерва 20:00 часот започнува да важи новата одлука за забрана на движењето на целата територија на земјата до 5:00 часот наредниот ден почнувајќи од 6 април (вторник)...

Твитови 06.04.21 | 11:45

Албанските кучиња имаат повеќе права од македонските?


Македонија 06.04.21 | 08:29

Од денеска полициски час од 20 часот

Се заоструваат рестриктивните ковид мерки – полицискиот час наместо од 22 во наредните две недели ќе почнува од 20 часот, а од утре за гости се затвораат сите угостителски...

Македонија 05.04.21 | 15:12

Не излегувајте ако немате потреба, празниците што доаѓаат можат да ја влошат состојбата, вели Филипче

Состојбата во Македонија со корона вирусот е алармантна. Секој ден се повеќе се зголемува брјот на заразени и починати лица. Здравствениот систем е преоптоварен, па...

Македонија 05.04.21 | 11:36

Од утре се затвораат угостителските објекти, а полициски час од 20 часот?

Се очекува Владата денеска да донесе нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот откако претпладното таква препорака произлегла од заседанието на Главниот...

Црна хроника 03.04.21 | 10:11

МВР: 12 прекршоци на забраната за движење, 409 санкции за неносење маска

Од 22.00 часот (02.04.2021) до 05.00 часот (03.04.2021) констатирано е дека 12 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (02/03.04.2021) пак, на територијата...

Црна хроника 29.03.21 | 12:19

Ем го прекшил полициски час, ем бил агресивен кон полицијата – приведен тетовец

Жител на Тетово бил приведен од полицајци откако бил затекнат како го прекршува полицискиот час, а притоа агресивно се однесувал кон службениците на МВР. Полицајците...

Црна хроника 28.03.21 | 10:42

Полицискиот час го прекршиле 22 лица, 657 казнети за неносење маска

Од 22.00 часот синоќа до 5.00 часот утрово констатирано е дека 22 лица не ја почитувале забраната за движење, соопшти Министерството за внатрешни работи. Во текот на изминатото...

Црна хроника 26.03.21 | 23:47

Се укинуваат дозволите за полицискиот час за граѓаните што викендов ќе одат на вакцинација во Србија

Денеска до пладне МВР издавало дозволи за движење, затоа што што голем број македонски граѓани за утре и задутре наутро имаат закажано вакцинација во Белград. За нив...

Македонија 26.03.21 | 19:07

Дали Владата сака да го ограничи правото на вакцинација: Се укинуваат дозволите за полицискиот час за граѓаните што викендов ќе одат во Србија

Полицијата попладнево им се јавувала на сите граѓани кои утринава добиле дозволи за движење за време на полицискиот час, а кои сакале викендов да одат на вакцинација...