Ознака: полициска бруталност
Балкан 12.04.21 | 11:12

Човек брутално претепан од полицајци: Го прекршил полицискиот час во Мостар

Јавноста во БиХ е шокирана откако порталот „Поглед.ба“ објави видео снимка, за која тврдат дека е снимена во Мостар, а на која се гледа како двајца полицајци тепаат...

Балкан 08.03.21 | 12:24

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СНИМКИ): Полициска бруталност ги излеа Грците на улица – немири во Атина

Во предградијата на Атина во неделата избувнаа судири меѓу полицијата и граѓаните по бруталната интервенција на полициските службеници за да се провери дали граѓаните...

Македонија 27.02.21 | 19:30

Салиу бара истрага на Внатрешната контрола: Полицијата во јуриш прегазува дедо кој преминува улица

Новинарот Фуркан Салиу има неколку забелешки поврзани со вчерашниот протест за случајот „Монструм“. Дволично е, смета Салиу, кога луѓето што дојдоа на власт со протести...

Македонија 14.01.21 | 11:20

Палката на Спасовски удри по Вевчанци, а многупати ја немаше да заигра за функционерите

Растурен карневал во Вевчани од страна на полиција и ЕБР. Бројни незадоволни граѓани вчера ја критикуваа власта како растурила настан кој што претставува традиција....

Црна хроника 21.11.20 | 13:26

Hoв инцидeнт: Група Роми тепаат полицajци во Кочани

На социјалните мрежи се појави видеосминка од тепачка меѓу Роми и полицајци. Неколку полицајци физички биле нападнати од група Роми додека ги извршувале службените...

Македонија 09.11.20 | 12:26

Судот во Стразбур пресуди: Македонија да им исплати по 7500 евра на двајца Роми малтретирани од алфите

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) пресуди во корист на двајца тужители, Роми, застапувани од страна на Европскиот центар за права на Ромите (ЕЦПР), кои биле малтретирани...

Црна хроника 21.10.20 | 22:22

МВР да го истражи новиот случај на полициска бруталност врз Ромка и нејзиниот син

Само неколку недели по случајот со претепаните Роми од страна на полициски службеници во Битола, ромската организација „Аваја“ вчера сподели информации со јавноста...

Балкан 18.10.20 | 19:22

Полицијата со влечење ги вади гостите од локалот во брутална акција во БиХ

Вчеравечер послед 23 часот, босанската полиција интервенираше во кафулето „Kafe Laundž Legato“ во селото Ѓурѓевиќ кај Тузла. Но, според видеото кое се рашири низ регионот, се...

Црна хроника 01.10.20 | 12:11

Полициска бруталност во Скопје: Полицајци пцујат и клоцаат граѓани и со колено в глава ги гмечат на земја

Во јавноста се појавија нови снимки од брутално и насилничко однесување на полицајци врз граѓаните. Снмката е од пред една недела во Ченто, а на неа се гледа како полицски...

Црна хроника 27.09.20 | 08:31

Нова снимка од инцидентот со полицајците во Битола

На социјалните мрежи е објавена нова видео снимка од инциденот во Битола кој предзвика бура реакции во јавноста. Поради инцидентот, во текот на вчерашниот ден во Битола...

Македонија 26.09.20 | 11:39

Милошоски: Дилемата на Оливер и Ромите = јазикот пред изборите и/ли пендрекот по изборите

Како коментар за бруталното претепување на Роми од страна на полицијата, Антонио Милошоски на социјалните мрежи објави видео од министерот за внатрешни работи, Оливер...

Црна хроника 26.09.20 | 10:54

Сведоштво на Ромите претепани од полицијата

Ромите кои во вторникот направиле сообраќајка по што биле претепани од страна на сообраќајната полиција во Битола, преку обраќање во живо на фејсбук сведочеа што се...

Македонија 26.09.20 | 09:31

Во Битола ќе се одржи протест против полициската бруталност

Неколку граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност. Повод за протестот е инцидентот од пред два дена кога полицајци...

Македонија 25.09.20 | 23:14

Протест против полициската бруталност утре во Битола

По инцидентот во кој битолчани од ромската заедница беа тепани од полициски службеници откако направиле сообраќајка, на социјалните мрежи се најавува протест против...

Македонија 25.09.20 | 12:08

Заев ја осуди полициската бруталност, но не побара оставка од Спасовски

Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е за најсилна осуда. Таквото однесување е срамно...

Црна хроника 24.09.20 | 22:35

Втор случај на полициска бруталност за 24 часа: Полицајци влечат и тепаат човек

Неполни 24 часа откако јавноста стана сведок како полициски службеници брутално тепаат човек среде улица, вечерва на социјалната мрежа фејсбук се појави видео за кое...

Црна хроника 24.09.20 | 14:33

Полицајци брутално претепуваат беспомошен човек: Ова ли е правдата што ја вети Заев?

На социјалната мрежа Фејсбук е објавено видео во кое се гледа како полициски службеници брутално претепуваат човек на улица. РОМИТЕ НЕ СЕ ГРАЃАНИ ОД ВТОР РЕД! #МожетеПовеќеМожетеПолошо Ужаснати...

Свет 14.09.20 | 12:54

Градоначалничката на Богота до семејствата на загинатите во протестите: Извинете поради полициската бруталност

Градоначалничката на главниот град на Колумбија, Богота, Клаудија Лопез, им се извини на семејствата на убиените демонстранти и повика на помирување. Ваквата реакција...

Свет 14.07.20 | 12:19

Ново видео за полициска бруталност во САД

Видео снимка од полицаец од Пенсилванија кој клечи на вратот од главата на маж за време на приведување предизвика бес кај демонстрантите и осуда за властите, пренесува...

Свет 28.05.20 | 17:42

Нови снимки од полициската бруталност која ги крена Американците на нозе: Го убиле, а Флојд не се спротивставил на апсењето

Полициската бруталност што резултираше со смрт на еден Афроамериканец се претвори во скандал од прва класа во САД. Илјадници луѓе ширум Америка протестираат на улиците...