Ознака: полициска акција
Свет 25.02.21 | 12:56

Голема акција во Берлин, претреси во домовите на исламски екстремисти

Во голема координирана акција на германската полиција утрово се извршени претреси во Берлин и во сојузната држава Бранденбург во рамките на истрагата за забранета...

Македонија 14.01.21 | 19:53

Зафировски: Полициската акција во Вевчани е планирана многу поодамна, директорот на БЈБ ја издал наредбата

Поранешниот потпретседателот на Интегра, Воислав Зафировски, за време на гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа во врска со акцијата на полицијата спроведена...

Свет 10.12.20 | 15:09

Запленети дрога, фалсификувани пари, лекови и допинг-супстанции вредни 73 милиони евра: Европол разби 25 криминални банди

Во акција на Европол ширум Европа се уапсени 667 луѓе, а разбиени се 25 криминални организации и запленети се дрога и допинг-супстанции вредни 73 милиони евра. Во соопштението...

Црна хроника 15.10.20 | 11:46

Во тек е голема акција, се апсат криумчари на мигранти

Рано утринава е започната голема полициска акција која е во тек во Лојане, кумановско, скопско и на повеќе места низ Македонија, дознава „Плусинфо“. Неофицијално акцијата...

Црна хроника 15.09.20 | 17:25

Полициска акција во Сингелиќ: Пронајден хероин и пиштоли

На 15.09.2020 околу 06 часот во с.Синѓелиќ- скопско од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје извршен е претрес во дом на С.А (32) и на уште неколку...

Црна хроника 06.12.19 | 15:07

Тројца уапсени, спречен меѓународен канал за транспот на кокаин

Полициите на Македонија и на Србија во заедничка акција спречија меѓународен канал за транспорт на дрога од земјите на Западна Европа во Македонија во која се запленети...

Црна хроника 26.10.19 | 11:05

Полициска акција во Ваксинце: 81 мигрант пронајдени во шупа

Утрово  околу 5.15 часот бил приведен Н.А. од село Ваксинце, општина Липково, поради тоа што при претрес во неговата куќа во село Ваксинце, извршен врз основа на судска...

Балкан 20.10.19 | 23:47

Запленети 22 килограми спид

22 килограми опојна дрога спид се пронајдени кај едно лице во оперативната акција „Кафе“, споведена од членовите на Државната агенција за истраги и заштита на БиХ (СИПА). Портпаролот...

Црна хроника 05.10.19 | 08:34

Полициска акција синоќа во „Интермецо“, се апсело наркодилери

Синоќа во кафе бар „Интермецо“ во скопската населба Капиштец се случила полициска акција во која според информациите до сега се апселе наркодилери. Десетина припадници...

Црна хроника 22.09.19 | 11:02

Полициска акција во Скопје, одземени 27 возачки дозволи

Во полициската акција спроведена во Скопје ноќеска од 23:00 часот до 05:00 утрово санкционирани се 33 возачи кои возеле под дејство на алкохол, а 28 за возење побрзо од дозволеното....

Црна хроника 21.09.19 | 14:46

Полициска акција на 54 локации, пронајдени поголеми количества дрога и оружје

Во координирана полициска акција на 54 локации во 24 градови пронајдени и одземени се поголеми количества дрога и оружје. Во текот на вчерашниот ден, како што информира...

Црна хроника 15.09.19 | 10:42

Вчеравечер санкционирани се 21 возач на мотоцикли

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје синоќа од 19:30 до 1:00 часот спроведе зајакната акциска контрола за откривање на...

Балкан 12.09.19 | 09:55

Полициска акција: Уапсени 14 лица за кражби и трговија со дрога

Припадници на Федералната полициска управа во Мостар, Читлук, Купрес, Јабланица и Сараево од утрово спроведуваат акција „Орка”, во која досега се уапсени 14 лица, а претрес...

Црна хроника 11.09.19 | 23:00

Полициска акција во Сарај, Студеничани и Грчец

На подрачјето на Сарај, како и во селата Грчец и Студеничани во тек е голема полициска акција, објави „Алсат“. Според телевизијата во акциите учествуваат припадници...

Црна хроника 06.09.19 | 12:05

Акција на скопската полиција: Ноќва казнети 40 мотоциклисти, задржани 13 мотори

Ноќеска во периодот од 19:30 до 1 часот Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе зајакната акциска контрола за...

Црна хроника 05.09.19 | 15:50

Акција на МВР: „Падна“ криминална група која продавала дрога во повеќе градови

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за криминалистичка полиција при Бирото за јавна безбедност во МВР, во соработка со СВР Охрид и Одделот...

Македонија 27.07.19 | 23:33

Откажана големата полициска акција: Кој ја спаси Катица Јанева?

Големата полициска акција која била планирана за вечерва е откажана, објави порталот „Лидер“. Ме повикаа на работа, за важна акција, но кога стигнав таму ни рекоа да...

Македонија 29.06.19 | 22:38

Муареми: Акцијата за тутунот ќе ги зафати и Министерството за економија и Царината

По заплената на тутунот од забранетата сорта Вирџинија, Управата за финансиска полиција се фокусира на откривање на начинот на кој стоката влегла во земјава. Во интервју...

Црна хроника 28.06.19 | 14:25

Спасовски: Цел на акцијата во Љуботен беа конкретни лица

Луѓето за кои реагирате не соодветствуваат со вашиот првичен став дека сите се залагаме за борба против криминал и корупција. Акцијата е насочена кон конкретни лица...

Македонија 28.06.19 | 14:24

Јанушев за уапсените функционери: Тие не се криминалци, туку чесни луѓе!

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев излезе со свој став околу полициската акција и апсењето на Дејан Митревски и Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Зошто...