Ознака: полицајци
Црна хроника 21.04.22 | 17:00

Жител на Дебар приведен затоа што со мобилен фотографирал полицајци

Во дебарското одделение за внатрешни работи приведен е жител на градот поради неовластено фотографирање полициски службеници при превземање дејствија. Приведено...

Црна хроника 21.04.22 | 15:06

Тетовец нападнал болничар и полицајци

Тетовската полиција информира дека 36-годишник од градот бил приведен откако добиле пријава за физички нападнат од вработен во клиничката болница. Приведениот, според...

Црна хроника 14.03.22 | 21:24

Се судрија „ауди“ на МВР и „мерцедес“: Повредени двајца полицајци

Двајца полицајци биле повредени вечерва во сообраќајна несреќа во Неготино, потврди за МИА портпаролот на СВР Велес, Ристе Самарџиев. Тој појасни дека сообраќајката...

Црна хроника 17.02.22 | 14:40

Нов напад врз полицајци кои се обиделе да конфискуваат бесправно стекната роба, овојпат за дрва

Полицијата лишила од слобода четворица жители на радовишкото село Калаузлија затоа што агресивно се однесувале кон полицајците и ги спречувале да им одземат бесправно...

Македонија 09.02.22 | 10:53

СПМ: Дали вие двајца сметате дека после сето ова ќе имате задоволна Полиција, а со тоа и безбедни граѓани?

Во реакција насловена „Вистината за платата во МВР“, од Синдикатот на полицијата во Македонија се обраќаат до министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и до...

Црна хроника 07.01.22 | 19:05

Двајца 19-годишници од Порој и Џепчиште се обиделе да прегазат полицајци, завршија во станица

Двајца 19-годишници од тетовските села Порој и Џепчиште се уапсени откако со со автомобил се обиделе да прегазат полицајци. Полициски службеници на СВР Тетово ноќеска...

Црна хроника 04.12.21 | 15:56

Претепани полицајци во Кичево

Двајца жители на кичевското село Лазоровци најнапред вербално, а потоа и физички нападнале полициски службеници кои вршеле службени дејства, информираа од МВР. Двајцата...

Црна хроника 02.11.21 | 17:20

Полицајци добивале закани со пиштол на избирачко место

На 31.10.2021 во 23:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 17:30 часот на избирачко место бр.2955, 2955/1, 2956, 2956/1 во Центар за рехабилитација во нас.Скопје – Север, додека...

Црна хроника 26.10.21 | 12:34

Одбил да се легитимира па се обидел да прегази полицајци: Уапсен 20-годишник од Тетово

Тетовската полиција информира дека вчера бил приведен 20-годишник кој се обидел да прегази полицајци. Младиот човек прво одбил да се легитимира, а потоа и го стартувал...

Македонија 25.10.21 | 10:48

„Измислете прекршок, тргнете го“, „Барајте му лекарско“: Нови пораки од параполицијата на Спасовски, имале црн список на возила

На денешната прес-конференција, Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, објави, како што кажа – јасни докази дека злосторничката група на Заев и Спасовски составена...

Македонија 25.10.21 | 09:06

ВМРО-ДПМНЕ ги објави имињата на полицајците што го следеле Јовчески, на „Вибер“ споделувале што прави

Наместо криминалци, полицијата на Заев и Спасовски брка неостомисленици, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, откривајќи го идентитетот на полициските службеници што учествувале...

Македонија 24.10.21 | 21:11

Мицкоски: Полицајците на Спасовски и Заев кои злосторнички се здружиле и вршеле притисоци, малтретирања на народ извршиле тешко кривично дело

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од Вевчани истакна дека на граѓаните им се случува инфлација, додавајќи дека покрај пораст на цените на горивата,...

Балкан 12.10.21 | 13:05

Им се заканува 10 години затвор: Во Хрватска отворена истрага против полицајците кои тепаа мигранти

Хрватското државно обвинителство нареди истрага против припадниците полициски сили, кои беа снимени како тепаат мигранти на нрватско-босанската граница, поради сомневање...

Црна хроника 17.08.21 | 18:06

Тројца полицајци повредени по бркотница по „шкода“ без таблици кај Теферич

Тројца полициски службеници се повредени, од кои еден потешко, во инцидентот што се случи синоќа околу 1:45 часот во Сончев град, на патот кон ул.„Мариовска“ за место...

Црна хроника 15.08.21 | 13:09

За пожарите во изминатото деноноќие биле ангажирани 640 полициски службеници

Во текот на изминатото деноноќие, во активностите за гаснење и превенирање на пожарите од страна на МВР беа ангажирани 641 полициски службеник, вклучувајќи ги и припадниците...

Црна хроника 14.08.21 | 11:51

Околу 600 полицајци гаснеле пожари во последното деноноќие

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 13.08.2021 до 07.00 часот денеска (14.08.2021), во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата...

Свет 03.08.21 | 12:29

Четворица полицајци кои го чувале Капитол во јануари се убиле

Полициската управа на округот Колумбија соопшти денес дека уште двајца полицајци задолжени за спречување на нападот врз американскиот Капитол на 6 јануари извршиле...

Црна хроника 10.07.21 | 10:48

Тројца повредени полицајци во судир на „Рузвелтова“ рано утрово

Тројца полициски службеници се повредени во сообраќајната несреќа што рано утрово што се случила на крстосницата на улиците „Франклин Рузвелт“ и „Орце Николов“,...

Црна хроника 09.07.21 | 20:36

Полицајците кои ослободија осудено лице барано со потерница, заработија кривична

Двајца гранични полицајци се суспендирани и добија кривични пријави за злоупотреба на на службената положба и овластувања. Според информациите, тие ослободиле осудено...

Црна хроника 08.05.21 | 18:34

Приведена 44-годишна скопјанка, била агресивна кон полицајци

Вчера во 20.25 часот од полициски службеници од СВР Скопје на подрачјето на Карпош била приведена В.К.(44) од Скопје, затоа што се однесувала агресивно кон полициски службеници...