Ознака: покачување на акцизата
Економија 03.03.22 | 19:35

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ бара да се намали акцизата на горивата за 50 проценти, а ДДВ за храна од 5 да биде 0 проценти

Оваа власт е таа власт која што континуирано ја зголемуваше акцизата на дизелот и бензинот, и затоа меѓу другото расте цената на дизелот и на бензинот. Ние бараме акцизата...

Економија 01.03.22 | 09:50

ВМРО-ДПМНЕ бара намалување на акцизите за 50%: Дизелот би поевтинил за 9,5 денари, а бензинот за 13 денари

За време на владата на заевизмот драстично се зголемија цените на горивата, а причината за тоа се акцизите и таксите кои ги воведоа. Пред година и половина литар дизел...

Економија 22.06.21 | 17:52

Заради даноците, акцизите и маржите на СДСМ, ќе поскапи сѐ, се друго е лага

СДСМ лаже и во реакциите. Ако се прифати лагата на Заев дека наводно ВМРО-ДПМНЕ ги кренал цените на струја и горива до плафон, тогаш зошто СДСМ сега неколкукратно го пробива...

Македонија 16.06.21 | 14:28

Остана уште данок во крв да воведе

Зоран Заев воведува нов данок на сите горива и зголемување на цената за 4.13 денари на секое литро гориво, бензин и дизел. Тоа се 4.13 денари за кои трајно ќе се зголеми цената...

Економија 16.06.21 | 12:34

Николоски: Македонија е пред инфлација поради зголемените даноци и акцизи

За да можат да крадат го поскапуваат драстично бензинот и дизелот, предупредува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. На бројни средби со стопанственици...

Економија 22.04.20 | 21:08

Превозниците најавуваат протест поради покачувањето на акцизата за горивата

Макам-Транс на својата фејсбук страница објави: Правила за одржување на протест, блокада, штрајк … Почитувани превозници, По соопштението на владата за покачување...

Економија 13.04.20 | 16:02

Mицкоски: Зголемувањето на акцизата не е два туку три денари, ова што СДСМ го прави потсетува на 90-тите години

„Денеска што ни се предлага, а требаше да биде два денари за зголемување на акцизата за безоловните горива и за дизелот сега од денеска дека всушност не два денари туку...