Ознака: поинаку
Македонија 05.05.22 | 13:24

 Битола еден чекор поблиску до згрижување на бездомните животни и конечно решавање на проблемот

Општина Битола доби изработен комплетен проект за изградба на Стационар за бездомни животни. Локацијата каде ќе се гради прифатилиштето е во склоп на земјоделското...

Македонија 10.03.22 | 09:00

Советникот од „Поинаку“ повторно со костум на планина, бара Детското одморалиште да биде отстапено на Општина Битола

Советниците од граѓанската иницијатива „Поинаку“ побараа Детското одморалиште „Пелистер“ да биде отстапено на користење на Општина Битола. Да ги вратиме децата...

Македонија 23.12.21 | 17:02

Габриела Илиевска: Молчењето на другите жени при напад на жена е поголема казна отколку нападите

Денес се одржа конференција “Родово сензитивни локални самоуправи“ која се одржа во рамки на Годишната конференција за децентрализација и локално управување, на...

Македонија 21.12.21 | 12:07

Секоја партија доби свој ден – граѓаните ќе може да ги преслушаат своите советници во Општината Битола

На иницијатива на претседателката на Советот на Општина Битола Габриела Илиевска од граѓанското движење Поинаку, започнува да функционира канцеларија на советниците. Да...

Македонија 29.10.21 | 14:58

„Поинаку“: Ќе ја направиме Битола поинаква!

Расте бројот на битолчани кои размислуваат поинаку, велат од граѓанската иницијатива „Поинаку“, кои годинава освоија три советнички места во Општина Битола. Пред...

Македонија 18.10.21 | 10:03

„Поинаку“ доби 3 претставници во советот, СДСМ со 12.000 гласа помалку за советници во Битола

Независна група на советници во Советот на Општина Битола, предводени од Габриела Илиевска, на вчерашните локални избори освоија три советнички места во битолскиот...

Македонија 15.10.21 | 15:04

Поинаку ја почнавме, Поинаку ја завршуваме нашата кампања за локалните избори!

Поради тоа што го искористивме просторот на ридот над Битола за бесплатна реклама, денес на истото место засадивме ни повеќе, ни помалку, туку точно 65 млади дрвца. Поинаку...

Македонија 14.10.21 | 18:47

Илиевска од „Поинаку“: Ќе ги решаваме секојдневните проблеми на граѓаните

Ние во нашата кампања ветуваме дека ќе ги решиме секојднeвните проблеми на граѓаните. Не ветуваме некои којзнае какви проекти, за кои не се знае ни дали има буџет. Ние...

Македонија 14.10.21 | 12:49

Поинаку предлага подвижна градинка во битолските села

Во Ѓавато, Егри, Канино, Бистрица, Кравари, Барешани, Оптичари, Трн, Карамани, Долно Оризари, Кажани, Логоварди, Кукуречани, Крклино, Ротино, Цапари, Српци, Лопатица, Дихово,...

Македонија 13.10.21 | 11:40

Поинаку: Конечно треба да имаме здрав пат до Европа

Асфалт кој се распаѓа, дупки, обраснат со трева, без никаква сигнализација – ова е патот кој не поврзува со соседна Грција, односно со Европска унија. Патот од Битола...

Македонија 11.10.21 | 18:27

Еколошка полиција и видеонадзор за чиста и безбедна Битола

За конечно да имаме „поинаква“ Битола, најпрво треба да ја исчистиме, но и да ја одржуваме таква секојдневно. Потребно е расчистување на дивите депонии, а не нивно затскривање,...

Македонија 10.10.21 | 19:06

Поинаку: На битолчани им треба сала за атлетика и гимнастика, нова сала за бокс, пинг-понг, тартан патека за трчање…

Битола е еден од најспортските градови, со светски познати спортски имиња, со спортисти и клубови кои имаат значајни достигнувања на домашен и меѓународен терен. Секогаш...

Македонија 09.10.21 | 23:46

Илиевска од Поинаку: Не се откажувам од иницијативата за регионален шелтер центар за жени-жртви на семејно насилство

Габриела Илиевска, носител на листата за советници од “Поинаку“ се осврна на идејата за заштита на жените од семејно насилство и рече: -Еден од моите неостварени проекти...

Македонија 05.10.21 | 13:53

Поинаку: Копанки за сите

Битола ја има на располагање најубавата планина, со Националниот парк Пелистер, Битола има голем број вљубеници во планината и планинарските спортови, а речиси 10 години...

Македонија 29.09.21 | 20:17

Поинаку со поинаква промоција на кандидатската листа

Во опуштена атмосфера, со дружење, непосредни разговори со гостите и музика, синоќа во старата битолска чаршија “Поинаку” ги презентираше своите кандидати за...

Македонија 27.09.21 | 21:22

Поинаку ја започна капањата поинаку – со кафе и весник на Широк сокак

И независната советничка група „Поинаку“ денеска ја започна кампањата за локалните избори. Во духот со името – поинаку. Со утринско кафе и весник, она шшто е поим...

Македонија 26.08.21 | 12:32

Битолчани ги прославија собраните потписи на „новиот базен“

Независна кандидатска група „Поинаку“ од Битола вчера во рекордно време за само 6 часа собраа 401 потпис за поддршка за нивната листа на советници во општинскиот совет. Оа...

Калеидоскоп 04.11.19 | 09:01

Битола, најуба си!

По повод Денот на ослободувањето на Битола, 4 Ноемви, утрово битолските активисти од „Поинаку“ поставија цвеќиња во центарот на градот, со надеж за подобра Битола. Загадена...