Ознака: поетско читање
Култура 30.08.22 | 10:48

Со поетско читање затворени „Струшките вечери на поезијата“

Осумнаесет поети од странство, гости на годинешното издание на „Струшките вечери на поезијата”, синоќа има поетско читање во „Даутпашиниот амам”. Со тоа и официјално...

Култура 11.05.22 | 09:24

Поетско читање со Јовица Ивановски, Елизабета Баковска и Тихомир Јанчовски во КИЦ

Во организација на Културно Информативниот Центар – Скопје, денеска во Изложбениот салон Империјал 1, ќе се одржи Поетско читање со македонските поети Јовица Ивановски,...

Култура 21.03.22 | 16:47

Поетско читање во МАНУ по повод Светскиот ден на поезијата

По повод Светскиот ден на поезијара, денеска во Македонската академија на науките и уметностите во организација на Друштвото на писателите на Македонија и Македонскиот...

Култура 23.08.21 | 16:14

Поетско читање во чест на 100 години од раѓањето на Блаже Конески вечерва пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци” во Струга

Во чест на 100 години од раѓањето на македонскиот поет, раскажувач, есеист, книжевен научник и лингвист Блаже Конески, вечер пред платото на Центарот за култура „Браќа...

Култура 19.12.19 | 16:09

Литературата е најцврстиот столб на македонскиот јазик: Поетско читање во чест на Конески во ДПМ

Утре, (дваесетти декември), со почеток во 19 часот, во Друштвото на писатели на Македонија ќе се одржи поетско читање во чест на Блаже Конески со наслов „Јазикот е нашата...

Култура 16.12.19 | 13:27

Поетско читање во ДПМ во чест на Блаже Конески

Во петок, на дваесетти декември, со почеток во 19 часот, во Друштвото на писатели на Македонија ќе се одржи поетско читање на кое поети од различни генерации ќе ја искажат...

Култура 27.08.19 | 18:36

Струшки вечери на поезијата: Програмата заврши со поетско читање во МСУ

Програмата на годинашното издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) заврши вчеравечер со поетско читање во Музејот на современата...

Култура 25.08.19 | 14:41

Поетско кафе со Ана Бландијана, портрети на Богомил Ѓузел и Моника Херцег на СВП

По утринската посета и поетско матине во манастирот „Света Богородица“ во Калишта, учесниците на поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“, вчера, во хотелот...

Култура 07.02.19 | 23:54

Поетите против ѕидовите меѓу нас и во нас: Ѕидовите ги градиме од страв

Во кафе галеријата „Котур“ вечерва се одржа поетско читање и авторски портрети на следниве поети: Катица Ќулавкова, Долорес Атанасова-Лори, Ѓоко Здравески, Јулијана...

Култура 19.12.18 | 12:07

ДПМ: Поетско читање во чест на Блаже Конески

Во петок, на 21 декември, со почеток во 12 часот, во просториите на Друштвото на писатели на Македонија ќе се одржи поетско читање во чест на Блаже Конески под наслов ЏИЏИЊА...