Ознака: подметнат пожар
Црна хроника 11.08.21 | 12:43

Приведен маж од Шипковица за подметнување пожар

Во врска со пожарот кај влезот во тетовското село Шипковица, пријавен вчера во 19.40 часот во Полициското одделение Попова Шапка, полициски службеници го затекнале Н.Б.(58)...

Црна хроника 10.08.21 | 17:40

И пожарот во штипско бил подметнат

На 09.08.2021 во 14:00 часот, по наредба на Јавен обвинител, во Полициската станица Штип, во врска со пожарот што на 06.08.2021 настанал помеѓу селата Драгоево и Селце, штипско, на...

Црна хроника 10.08.21 | 13:58

Старец првиеден за попталување кај Француските гробишта во Скопје

Полициски службеници вчера на улица „Самоилова“ во Скопје го лишиле од слобода 87-годишниот скопјанец Х.Р., поради сомнеж дека предизвикал пожар во близина на „Француски...

Црна хроника 09.08.21 | 10:13

За потпалување нива приведен 60-годишник од Дебар, пожарот се проширил и в шума

Приведен е Б.М.(60) од Дебар, поради сомнение дека предизвикал пожар. Тој бил затекнат кај опожарена нива во село Бомово. МВР информира дека вчера околу 18.30 часот, во Одделение...

Црна хроника 08.08.21 | 21:55

Полицијата приведе уште еден подметнувач на пожар – фатен на дело

Струмичката полиција денеска го лишила од слобода Д.К. (29) од селото Баница под сомнение дека предизвикал пожар, при што била опожарена трева и нискостеблеста вегетација. По...

Црна хроника 07.08.21 | 15:05

Приведени три лица осомничени дека со стопени кабли го почнале пожарот над скопско село

Скопската полиција денеска привела три лица, поради основано сомнение дека го предизвикале пожарот за кој утрово во 05.28 часот било пријавено дека настанал над селото...

Црна хроника 06.08.21 | 15:46

Најмалку 8 години затвор за тој што намерно ќе предизвика шумски пожар

Во македонскиот Кривичен законик, во главата за кривичните дела против животната средина и природата, во членот 227 пропишано е и кривичното дело „Предизвикување шумски...

Црна хроника 06.08.21 | 09:38

Млад прилепчанец утрово приведен за подметнување на пожар

Утрово околу 06.15 часот во м.в.Дабница, прилепдско, во близина на споменикот, од страна на полициски службеници од ОВР Прилеп лишен од слобода е М.Е. (34) од Прилеп, поради...

Црна хроника 05.08.20 | 23:28

Битолски велосипедисти угаснаа подметнат пожар на Пелистер

Екипа на битолски велосипедисти денеска спречиле поголема трагедија и проширување на оган на Пелистер. Како што пренесува порталот „Бабам Битола“, момците од „Екстрим...

Црна хроника 22.12.19 | 20:30

Велешанец се обидел да запали казино

Ноќва во 01:00 часот на ул.„8 Септември“ во Велес бил лишен од слобода 56-годишниот велешанец Б.Ќ., бидејќи се обидел да предизвика пожар во казино. Тој бил спречен од полициски...

Црна хроника 29.10.19 | 21:53

Снимени како палат оган во Маврово, слободно си заминуваат

Снимка на која се гледа како непознати луѓе подметнуваат пожар била доставена до редакцијата на „Канал 5“. Очевидци за телевизијата изјавиле дека на терен нема никој...

Црна хроника 22.04.19 | 23:10

Пожарот во Вардариште подметнат – гори кабаст отпад на површина од квадратен километар

Пожарникари со три противпожарни возила интервенираат во гаснење на пожарот што доцна попладнево изби во Вардариште во населбата Ново Лисиче. Од Противпожарната бригада...

Црна хроника 06.04.19 | 08:56

Несовесни ловџии ловат дивеч со помош на петарди и предизвикуваат пожари

Несовесни ловџии ловат диви животни со помош на петарди и предизвикуваат пожари. За вакво неодговорно однесување на поединци проговори Петко Ристовски од „Македонски...

Црна хроника 12.12.18 | 13:55

Пожарот во ресторан „Мечка“ бил подметнат, две лица се под истрага

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело – тешки дела против општата сигурност во врска...