Ознака: починати заразени
Македонија 20.09.21 | 19:22

Заев повтори: Народот е крив што умира по болници

Уверувањата дека од почетокот на кризата владата прави сеза да се справите со пандемијата, за да има се помалку жртви, иако сведоци сме дека Македонија е рекордер по...

Здравје 19.09.21 | 21:44

Вчера не починале 41, туку 24 пациенти: 18-годишна мајка на 6-месечно бебе е најмладата жртва во Македонија

Девојка која се породила во март е најмладата жртва на Ковид 19 од вчера. Во кобниот билтен имаше вкупно 41 починат, а тројцата најмлади се 18-годишната девојка, 23-годишно...

Здравје 18.09.21 | 21:45

Црна сабота: Од 41 починат 23 се во Скопје, најмладите имале 18, 23 и 31 година

Денеска се пријавени за починати 41 лице како последица од коронавирусот. Дури 23 починати се од Скопје, а меѓу нив и 18-годишно лице. Исто така има починат и 23 годишен пациент,...

Македонија 18.09.21 | 21:35

Колеж: Починало 41 лице, позитивни 539

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови...

Здравје 27.04.21 | 18:52

Седум лица починале дома, вкупно 28 – 450 нови случаи од 2874 тестирања

Во последните 24 часа се направени 2.874 тестирања, а регистрирани се 450 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 146, Куманово – 52, Битола – 42, Прилеп и Охрид – по 18, Тетово и Кочани...

Македонија 21.04.21 | 17:11

Црна среда: 47 починати, од нив три пациенти помлади од 50 години

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627...

Македонија 13.04.21 | 17:59

Уште 27 ковид-жртви на контото на моторџиите Заев и Филипче: За 24 часа 1129 позитивни

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 458, Битола – 96, Куманово – 82, Прилеп – 54, Велес – 47, Тетово – 44,...

Македонија 24.03.21 | 19:24

Две девојки на 23 и 24 години меѓу 17-те починати – едната без хронично заболување

Две девојки на 23 и 24-годишна возраст починаа во последните 24 часа по компликации од ковид-19. Во изминатото деноноќие, според најновиот извештај од Институтот за јавно...

Македонија 17.11.20 | 12:54

Македонија има 6 пати повеќе мртви на милион жители од ковид 19 во споредба со Грција

Во изминатото деноноќие во Македонија почина 40 луѓе како последица од КОВИД-19. Ова е и рекорден број на починати од почетокот на пандемијата. Во последните 24 часа се...

Македонија 17.11.20 | 10:42

Македонија со највисока стапка на смртност и на Балканот и во ЕУ

Статистиките покажуваат дека од земјите во регионот, Македонија е со најголема стапка на смртност. По вчерашните фатални бројки од 40 смртни случаи во едно деноноќие,...

Македонија 07.11.20 | 19:36

Нови црни бројки: 1.285 позитивни и 14 починати од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 1.285 нови случаи на Ковид-19 во направени 3.404 тестирања. Новите позитивни се регистрирани во: -Скопје 522 -Куманово 43 -Дебар...