Ознака: почината
Македонија 20.09.20 | 15:27

ГАК: Починатата родилка имаше обилно крвавење, го загуби плодот поради одлепување на постелката

Внатрешна Комисија за контрола на квалитет на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје и комисија формирана од Министерството за здравство ќе го испитуваат...

Црна хроника 20.09.20 | 12:22

Жена починала на лице место: Ја удрило дрво кое го исекол нејзиниот сопруг

Несреќата се случила вчера утринава во атар на с.Мокриево, струмичко. Во нива на место викано „Длабока“, додека Д.Н. сечел дрва, едно од дрва паднало и ја повредило неговата...

Црна хроника 17.08.20 | 18:12

Починатата 35-годишна велешанка немала коморбидитети

Младиот пацинет кој почина од последиците од коронавирусот изминатите 24 часа е 35-годишна девојка од велешкото село Бузалково. Според информациите од Министерството...

Црна хроника 07.07.20 | 16:50

Несреќа во Скопје, внукот ја пронашол баба си мртва

Внук ја пронашол својата баба мртва во бањата, со повреда на главата. Според пријавеното, вчера попладне околу 18:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во бања во куќа...

Црна хроника 23.06.20 | 17:30

Битолчанка пронајдена мртва во стан

Битолчанка ја пронашла почината мајка си во нејзиниот стан. Како што информира полицијата, вчера околу 9 часот во СВР Битола, Ц.И. од Битола пријавила дека во стан ул....

Македонија 13.06.20 | 17:56

Меѓу починатите од Ковид 19 и 31-годишна трудница од гостиварско

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од Ковид 19 е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била...

Црна хроника 05.06.20 | 11:15

Жена почина, маж е хоспитализиран откако паркиран камион почна да се движи

Една жена загина, а маж е во болница откако вчера во 17.40 часот кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Македонија 11.04.20 | 17:14

По бројните реакции: Се истражува случајот со велешанката, земен уште еден примерок за анализа

По наодот дека починатата велешанка е позитивна на коронавирус, која со својот син беше пронајдена мртва пред два дена, Министерството ја проширува истрагата во која...

Здравје 07.04.20 | 13:05

Почина штипјанка позитивна на Ковид 19 на Клиниката за инфективни болести во Скопје

Почина 80-годишна жена од Штип на Клиниката за Инфективни болести во Скопје, која била позитивна на Ковид 19. Оваа информација за МИА ја потврдија надлежните од Центарот...

Црна хроника 05.04.20 | 16:48

Пoчинa мајката на сопругата на Пендаровски, се чекаат резултати дали била заболена од Ковид 19

Попладнево (05.04.2020) околу 13.00 часот на клиниката за Пулмологија во Скопје, почина мајката на првата дама Елизабета Ѓорѓиевска, сопруга на претседателот на Р.Македонија...

Здравје 01.04.20 | 19:28

Ектремно гојазна била починатата родилка од Охрид, не се движела последните пет месеци

Негативен на Ковид -19 е и резулатот на родилката од Охрид, која доцна синоќа почина на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, потврди Министерството за здравство. Од...

Црна хроника 01.04.20 | 18:40

Починатата родилка немала коронавирус

Трисет и седумгодишната пациентка од Охрид, која синоќа почина на скопската Клиника за гинекологиј,а има негативен тест за корона вирус, дознава „Фокус“. Тестот за...

Македонија 01.04.20 | 14:17

Почина 65-годишна пациентка од ковид 19 на Инфективна, 25 новозаболени, петмина излекувани

Починала 65-годишна пациентка од ковид-19 на Инфективната клиника во Скопје. Со тоа бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на десет. Во изминатото деноноќие...

Здравје 30.03.20 | 13:56

ДЗСИ утврдил прекршување кај дежурниот во болницата во Охрид за случајот со починатата стружанка од ковид-19

Државниот санитарен и здравствен инспекторат утврдил прекршување кај дежурниот здравствен работник во случајот со починатата стружанка од коронавирус, соопшти директорката...

Македонија 28.03.20 | 14:33

Починатата 66 годишна пациентка е од околината на Струга, а се заразила во Дебар

Утрово почина една пациентка на 66 годишна возраст од околината на Струга. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот...

Македонија 28.03.20 | 14:25

Уште една жена почина од коронавирус: Регистрирани 22 новозаболени

Во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1). Со ова,...

Македонија 22.03.20 | 21:36

Семејството на починатата го демантира Филипче: Никој не ни кажа дека почина од корона туку дека починала од „кардиак арест“

Од семејството на починатата кумановка велат за Телма дека Гордана Димковска не била во странство во последните 4 години, а во странство не патувал последните години...

Фудбал 21.11.19 | 10:32

Простување од кое се кине срцето: Почина сопруга на фудбалер

Сопругата на црногорски фудбалер Илија Спасојевиќ, блогерката Лели Спасојевиќ почина после кратка и тешка болест во индонезиска болница.  Тажната вест на социјалните...

Калеидоскоп 11.11.19 | 12:00

Се разболе од тага: Почина и мајката на Небојша Глоговац

Милена Глоговац, мајката на починатиот српски актер Небојша Глоговац, починала во петокот на 74 години. Според објавата на семејството погребот ќе биде одржан денес...

Црна хроника 01.10.19 | 15:50

Ненадејно почина 40-годишна скопјанка, телото на обдукција

Вчеравечер во СВР Скопје, од поликлиника „Ѓорче Петров“ било пријавено дека кај нив била донесена почината И.Л.(40) од с.Радуша, скопско, на која, според пријавеното, ѝ...