Ознака: почеток на преговори
Свет 24.11.22 | 10:22

Студен туш од Португалија: ЕУ не може да прима нови членки и мора тоа да им го каже на земјите-кандидатки

Португалскиот премиер Антонио Коста „ги попари“ земјите кандидатки за членство во Европската Унија, со изјавата дека ЕУ не е во состојба да прима нови земји како свои...

Македонија 15.09.22 | 08:17

Маричиќ: Официјално почнува скринингот, мора уставните измени

Во Брисел денеска официјално почнува скринингот за усогласеноста на македонското законодавство со тоа на Европската Унија. Вицепремиерот за европски прашања Бојан...

Македонија 08.09.22 | 22:58

Маричиќ за „Канал 5“: Имаме амбиција и цел членството во ЕУ да се случи што поскоро

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со поранешниот хрватски преговарач, Дрбњак, учествуваше во емисијата „Жешко политичко...

Економија 07.09.22 | 22:32

Маричиќ-Азески: Заеднички ќе го трансформираме македонското стопанство во европско

Денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и главен преговарач на тимот што ќе преговара со Европската Унија оствари работна...

Македонија 25.08.22 | 12:07

Маричиќ: Граѓанскиот сектор е партнер на државата и ќе биде дел од преговарачкиот процес со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска одржа координативен состанок со претставниците на граѓанскиот сектор, пред кои...

Македонија 12.08.22 | 20:23

Тилев: Преговорите нема да можат да продолжат без уставните измени

Државниот советник за европски политики во Секретаријатот за европски прашања, Драган Тилев за МИА го појаснува претстојниот процес на билатерален скрининг со ЕУ...

Македонија 05.08.22 | 09:03

СДСМ: Cеверна Македонија ги започна преговорите за членство во ЕУ

Република Cеверна Македонија по 17 години во чекалната, ги започна преговорите за членство во Европската Унија, велат од СДСМ. Со првата меѓувладина седница и со скрининг...

Македонија 31.07.22 | 10:18

Гир: Ако не го смените Уставот, процесот запира тука

Преговорите се отворени и скринингот започна. Одржувањето на наредната меѓувладина конференција зависи од билатералниот договор меѓу двете засегнати земји. Ако не...

Македонија 27.07.22 | 09:08

СДСМ: Доста беа лаги, почнавме преговори со ЕУ

Со заполнување на преговорите, пропаднаа сите лаги и измислици за наводна бугаризација и асимилација, вели СДСМ. Напротив, започнавме преговори со ЕУ со зачуван идентитет...

Македонија 26.07.22 | 19:39

Гир: Македонија мора да ги внесе Бугарите во Уставот како што бара Бугарија, наку скринингот ќе запре

Добра вест е што минатата недела Европската Унија почна преговори за членство со Македонија и Албанија. Тоа се одлични вести, тоа е историски развој и за засегнатите...

Македонија 23.07.22 | 10:45

Повторно ќе седиме на магарешка клупа и ќе чекаме нов услов

Тоа беше обична фотосесија во Брисел, и, за жал, после таа фотосесија, единствен губитник ќе биде Македонија, македонскиот народ и граѓаните во Македонија, вели претседателот...

Македонија 23.07.22 | 10:33

Поповски: Плаќаме превисока цена за да почнеме преговори, јас таков протокол не би потпишал

Превисока цена плаќаме за да ги почнеме преговорите. Загрижувачки и понижувачки се условите под кои го почнуваме дијалогот со ЕУ. Но, ги разбирам и оние кои се оптимисти...

Македонија 21.07.22 | 20:17

Милошоски: Наместо да се отвори преговарачката рамка се дадоа насоки за отварање на Уставот и затоа во Македонија нема прослава

Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието во своето гостување во емисијата „Само интервју“ зборуваше за меѓувладината конференција која...

Македонија 21.07.22 | 17:22

Маричиќ: Од нас зависи дали по скринингот ќе застанеме или ќе продолжиме со преговорите

Се уште немаме утврдено календар или динамика за уставите измени со кои во Преамбулата на Уставот треба да ги внесеме Бугарите и другите заинтересирани заедници, но...

Македонија 21.07.22 | 16:33

Фајненшл тајмс: Прерано е да се слави почеток на преговори

Необичните услови поврзани со патот на Македонија кон членство во Европската унија се причина за загриженост, оценува „Фајненшл тајмс“ по повод почетокот на процесот...

Македонија 20.07.22 | 18:36

Лешоски: Европа кон Бугарија се однесува како мајка која го прикрива синот силеџија

Поетот Дарко Лешоски со послание до Европејците го кометира потпишувањето на погубниот Договор за пријателство со Бугарија, од кој произлегоа сите зла за Македонија. Испадна...

Балкан 20.07.22 | 17:20

Курти: Стартот на преговорите на ЕУ со Скопје и Тирана е поттик за реформи на целиот Балкан

Косовскиот премиер Албин Курти ја отвори денешната седница на неговата влада со честитки до Македонија и Албанија за вчерашното отворање на пристапните преговори...

Македонија 20.07.22 | 08:48

ВМРО-ДПМНЕ: Во Брисел имаше фотосесија, за вистински почеток на преговорите потребно е промена на Уставот

Во Брисел имаше фотосесија, за вистински старт треба промена на Уставот и обезличување кое го прифати Ковачевски, а ВМРО-ДПМНЕ нема да го дозволи, велат од опозициската...

Македонија 20.07.22 | 08:19

Започна билатералниот скрининг како дел од официјалниот почеток на преговорите

Република Македонија попладнево во Брисел го започна билатералниот скрининг процес. Македонија од осамостојувањето во 1991 година, јасно и недвосмислено...

Македонија 19.07.22 | 15:42

Јарсма: ЕУ денес не отвора пристапни преговори со Македонија, прво треба промена на Устав

Холандскиот експерт за балкански, евроазиски и трансатлански прашања и консултант во Одделот за Западен Балкан на Генералниот директорат за надворешни политики на...