Ознака: победници
Култура 22.07.21 | 12:53

Наградата „Златна ѕвезда“ на Синедејс за косовскиот филм „Улиште“

Наградата „Златна ѕвезда“ за најдобар филм во официјалната селекција ја доби косовскиот филм „Улиште“ на Блерта Башоли на 20. издание на Меѓународниот фестивал на...

Фудбал 06.06.21 | 16:14

Не сакаше порази: „Победници“, документарецот за Мрме и за македонската репрезентација

Документарен филм за Игор Ангеловски и генерацијата македонски фудбалери која со својот победнички менталитет го оствари сонот на сите претходни генерации и на сите...

Останати спортови 06.06.21 | 12:55

Биљана Кираџиева и Милош Ранчиќ победници на „Охрид трчаТ“, екипно триумф за тимовите „Најк Ран“ и „ИПА“ од Скопје

Биљана Кираџиева и Милош Ранчиќ се победници 21-километарската трка на петтото по ред издание на Атлетската манифестација „Охрид трчаТ“. Ранчиќ полумаратонската делницата...

Култура 01.03.21 | 09:15

По пауза од 37 години режисерката Клое Жао освои „Златен глобус“

Драмата „Земја на номадите“ и сатирата „Борат 2“ вчеравечер ги освоија наградите за најдобри филмови на доделувањето на наградата „Златен глобус“. Свеченоста се...

Свет 12.11.20 | 09:59

Путин е Ердоган се победниците во Нагорно Карабах

Додека Азербејџан слави, руските тенкови влегуваат во Нагорно Карабах. Јасно е кој е победник во војната во Јужен Кавказ. Покрај Ерменците, губитник е и меѓународната...

Астро 31.07.20 | 20:31

Овие хороскопски знаци ќе блескаат во август

Според рускиот астролог Павел Глоба четири хороскопски знаци ги очекува апсолутна среќа во претстојниот месец. Вредниот Бик Универзумот подготови многу среќни можности...

Свет 27.10.19 | 09:23

Шолц и Гејвиц водат по првиот круг од изборот на лидер кај германските социјалдемократи

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц, кој се залага за останувањето на социјалдемократите во вледеачката коалиција со конзервативците на Ангела Меркел, заедно...