Ознака: плати
Македонија 15.11.19 | 11:45

Судската администрација излезе на протест, им се приклучи и претседателот на Кривичниот суд

Судските административци утринава излегоа на протест. Тие ги напуштија работните места и се собраа пред судовите каде што работат за да го изразат незадоволството...

Македонија 15.11.19 | 10:50

Протест на вработените во судската служба пред Основниот суд во Охрид

Вработените во судската служба во Основниот суд во Охрид, денеска протестираа барајќи од Судскиот буџетски совет да прекине со праксата на, како што истакнаа „дискриминирачки,...

Македонија 11.11.19 | 15:25

Од февруари ќе растат платите во здравството, за специјалистите плус 25 насто

Самостојниот Синдикат за здравство, фармација и социјална заштита и Синдикатот на Универзитетските клиники постигнаа договор со Владата и ресорниот министер Венко...

Македонија 08.11.19 | 10:30

СОНК и Адеми уште еднаш ќе се обидат да се договорат

Во Министерството за образование денеска треба да се сретнат министерот Арбер Адеми и претставниците на СОНК, за да разговараат за покачувањето на платите на просветните...

Македонија 07.11.19 | 14:10

Адеми: До крајот на денот ќе знаеме дали може да се зголемат платите на просветарите

До крајот на денот ќе имаме јасна, чиста, кристална слика околу можностите до кај можеме и што можеме во врска со покачувањето на платите на просветните работници –...

Македонија 07.11.19 | 12:21

Утре ќе се знае дали ќе се зголемат платите на просветните работници

Премиерот Зоран Заев денека, одговарајќи на прашањето околу тоа дали ќе им бидат зголемени платите на просветните работници, истакна дека таа одлука утре ќе ја соопшти...

Македонија 05.11.19 | 12:25

Дали училиштата во понеделник ќе останат затворени: Владата денеска нема да разговара за барањата на СОНК

Не се очекува Владата денеска на редовната седница да одлучува за барањето на СОНК за платите во образованието, најави министерот за образование и наука Арбер Адеми. Ние...

Македонија 01.11.19 | 12:52

Заев: Се грижиме секое семејство да живее подобро и младите да ни останат дома

Премиерот Зоран Заев денеска пред средбата со СОНК на својот фејсбук профил напиша: Вложувањето во образованието е градење на скапоцен потенцијал и инвестиција во...

Македонија 01.11.19 | 11:24

СОНК на средба со Заев и Адеми

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков со претставници од Синдикатот пристигна во Владата, каде ќе одржи средба со премиерот Зоран Заев и министерот за образование и...

Македонија 31.10.19 | 14:25

Ќе се бара решение за платите: Заев за утре најави состанок со СОНК

Премиерот Зоран Заев најави дека утре ќе има состанок со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на кој, како што вели, верува дека ќе се најде решение за платите...

Македонија 26.10.19 | 15:13

Лесно е да протестираме и да се караме: Заев верува дека ќе се најде заеднички јазик со СОНК

Ќе продолжат преговорите со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и верувам дека ќе се најде решение за да не дојде до најавениот прекин на наставата следниот...

Македонија 22.10.19 | 12:04

МОН чека одговор од СОНК за понудените 10 отсто зголемување на платите

Министерот за образование и наука Арбер Адеми изјави дека го чека одговорот од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за предлогот платите во образованието...

Македонија 16.10.19 | 15:57

Јовески ќе ги потпише платите за СЈО

Околу 80 вработени во Специјалното јавно обвинителство и натаму ја чекаат септемвриската плата откако шефицата Катица Јанева беше разрешена, па немаше кој да ги потпишува...

Економија 09.10.19 | 12:53

Анѓушев: Растот на бројот на вработени и на платите треба да го почувствуваат и пензионерите

Порастот на просечните плати од 10 отсто во текот на овие две години и вработувањето на 54.000 луѓе за две години треба да го почувствуваат и пензинерите и сите во администрацијата,...

Економија 09.10.19 | 12:08

Одобрено: Државни пари за повисоки плати во приватните компании

На вчерашната 158 седница, Владата на Република Македонија го утврди текстот на Предлог – законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување...

Свет 08.10.19 | 20:30

Од идниот месец ќе нема пари за плати

Обединетите нации имаат дефицит од 230 милиони американски долари и би можело да им снема пари до крајот на овој месец, рече во понеделникот генералниот секретар Антонио...

Економија 08.10.19 | 17:16

Светска банка предупедува: Внимателно со зголемување на платите во јавниот сектор

Зголемувањето на платите мора да биде поддржано со зголемување на продуктивноста. Светска Банка предупредува – пред да се премине кон уште едно административно покачување...

Економија 03.10.19 | 13:10

Растат платите пред избори

Со 82 гласа „за“, без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та седница по скратена постапка го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за исплата...

Економија 30.09.19 | 12:17

Шумската, затворската и судската полиција протестираа барајќи повисоки плати

Барајки повисоки плати од 7 до 9 часот утрово вработени во полицијата, шумската, затворската и судската полиција од го блокираа влезот од магистралниот пат Велес – Штип....

Економија 22.09.19 | 17:22

Кои работници во Македонија земаат највисока плата?

Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нетоплата по вработен која во јули, 2019 година изнесувала 25.104 денари. Статистиката...