Ознака: плати
Македонија 20.05.22 | 09:15

Денеска ќе се утврдуваат платите на вработените во градинките

Во Министерството за труд и социјална политика претпладнево ќе се оддржи нова средба помеѓу министерката Јованка Тренчевска и претседателот на Синдикатот за образование...

Македонија 17.05.22 | 20:50

Се договорија МОН и СОНК: 15% покачување за сите вработени во образование од септември

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, вечерва информира дека заедно со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот МТСП во однос на сите отворени теми и...

Економија 17.05.22 | 20:22

Живеачката станува се потешка: Растот на цените не е придружен и со раст на платите

Големите ризици поради војната среде Европа, ембаргата, санкциите, ја прават оваа економска 2022 незивесна, во вакви услови дури и не се толку страшни новите прогнози...

Македонија 13.05.22 | 20:16

До вторник ќе се знае дали наставниците ќе добијат повисоки плати или повторно ќе штрајкуваат

Повторното активирање на штрајкот во образованието ќе зависи од резултатите од договорот со посредници кој се очекува да биде склучен на почетокот на следната недела....

Македонија 08.05.22 | 13:27

СОНК и МОН денеска имаат средба на „зум“, ќе се разговара за платите на наставниците

Последна средба меѓу СОНК и МОН: Ќе има ли договор за повисоки плати на просветарите? Денеска ќе се одржи последната средба меѓу Синдикатот за образование, наука и култура...

Економија 29.04.22 | 12:08

Битиќи: Усогласувањето на платите ќе се направи преку дијалог и преговори

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека усогласувањето на платите ќе се направи преку дијалог и преговори, исто онака како што беше постигнат...

Култура 28.04.22 | 13:56

Министерство за култура: Усогласените плати со минималнaта плата ќе донесат поголеми резултати во културата

Во првите 100 дена од работата на овој состав на Владата на Република Македонија, Министерството за култура продолжи континуирано да ги спроведува политиките...

Македонија 27.04.22 | 17:10

Ако не исплати плати по колективен договор, директорот ќе се соочи со илјадници тужби од наставниците

Министре Шаќири, Слушам од МОН се јавуваат кај директорите и притискаат да почне настава. Како кога наставниците се во штрајк? Директорите пак се јавуваат на класните,...

Македонија 23.04.22 | 09:34

Максим Димитриевски: Наставниците заслужуваат поголема плата

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, синоќа, во гостувањето во „Став“ на ТВ Плус изрази жалење за настанатите услови во делот на образованието...

Македонија 20.04.22 | 09:02

СОНК денеска ќе го разгледува предлогот на Владата за зголемување на платите

Владата донесе одлука за ребаланс на Буџетот, со цел да се обезбедат пари за зголемување од 10% на платите во образованието. Формирана е и работна група од надлежните...

Македонија 19.04.22 | 15:24

Мисајловски: Власта да прекине со притисоците кон наставниците и наместо тоа да седнат и да изнајдат заедничко решение

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“ денеска заедно со градоначалникот на општина...

Економија 19.04.22 | 12:18

ССМ: Ако не излезат работниците, граѓаните и синдикатите на протест за зголемување на платите, утре може да биде доцна

Од ССМ бараат линеарно зголемување на сите плати во јавниот и приватниот сектор од најмалку 2.806 денари во нето-износ, а во продолжение следи нивното соопштение. „Сојузот...

Македонија 18.04.22 | 19:56

Платите на наставниците во земјите на ЕУ и платите на наставниците во Македонија

Во тек е втората недела на штрајк на вработените во градинките, основните и средните училиште во Македонија. Организатор на штрајкот е Синдикатот на образованието,...

Македонија 15.04.22 | 08:44

Продолжува штрајкот на СОНК: Неделков очекува договор за повисоки плати, МОН повика наставата да продолжи

Во училиштата и градинките ќе се штрајкува петти ден, зашто сѐ уште нема договор за повисоки плати на вработените. МОН вчера повика наставата да продолжи, а паралелно...

Македонија 14.04.22 | 12:23

УО на Пошта им предложи на синдикатите зголемување на платите од јуни

Управниот одбор на Пошта на РСМ, каде од изутрина почна генерален штрајк, им понуди на синдикалните организации од 1 јуни годинава линеарно да се зголемат за 3000 денари...

Кариера 13.04.22 | 13:58

СОНК доби покана за продолжување на преговорите во 15 часот во просториите на MOН

СОНК доби покана за продолжување на преговорите во 15 часот во просториите на Министерството за образование и наука, соопшти на Фејсбук синдикалниот лидер Јаким Неделков. Самостојниот...

Македонија 12.04.22 | 10:28

Влада: Платите во образование зголемени од 3.200 до 6.400 денари

Вработените во образованието и во детската заштита и воспитание се базата за развој на општеството и квалитетен човечки потенцијал. Затоа еден од врвните приоритети...

Македонија 11.04.22 | 11:40

Тренчевска: Платите растат, од 2017 до сега негувателите и воспитувачите земаат над 5000 денари повеќе

Од 2017 наваму платите за просветните работници постојано растат,  вели Јована Тренчевска, министерката за труд и социјална политика во Студио 10 на ТВ24. Во 2017 платата...

Економија 11.04.22 | 08:50

Владата да скрати од непродуктивните трошења и да ги прекине криминалните шеми за да има пари за повисоки плати на граѓаните

Во услови на галопирачки раст на трошоците за живот, легитимни се барањата на вработените во образованието, науката и културата за повисоки плати. Дотолку повеќе што...

Македонија 10.04.22 | 14:33

ВМРО-ДПМНЕ: Трошоците за живот галопирачки растат, платите и пензиите ја изгубија трката со инфлацијата и поскапувањето на цените

Tрошоците за живот галопирачки растат, а СДСМ парите наместо за повисоки плати ги арчи за криминални зделки, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ Платите и пензиите ја изгубија...