Ознака: плати
Економија 26.02.20 | 22:12

Лазаров: Заев ветуваше плата на 30.000 денари, а гледаме дека е 600 милиони евра пониско од ветувањето

Зоран Заев рече „ќе облечам железни опинци за да ја донесам платата на 30.000 денари“, а гледаме дека е 600 милиони евра пониско од ветувањето, изјави вечерва Драко Лазаров...

Економија 12.02.20 | 23:12

Славески: За еден цел мандат ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 %

Членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески вечерва во емисијата „Топ Тема“ изјави дека сосема e реално идната влада на ВМРО-ДПМНЕ да ги зголеми платите...

Економија 10.02.20 | 16:48

СОНК реагира на неисполнувањето на договорот за зголемување на платите во високото образование

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска изрази незадоволство од институциите на системот, кои на директен или индиректен начин влијаеле...

Економија 09.02.20 | 16:03

Јанушев: Обновата доаѓа со зголемување на пензиите во следниот мандат и зголемување на просечната плата

Продолжуваме со посетите во рамки на „Обнова на Македонија“, рече генералниот секретар на ВМРО- ДПМНЕ Игор Јанушев во посета на Зрновци. Денеска сме овде во Општината...

Македонија 06.02.20 | 15:23

Нема пари за плати во СЈО, отишле кај ДИК

Незаконско е пренаменувањето на буџетот за СЈО за 2020 година од страна на Собранието. Парите се пренаменија за Државната изборна комисија со што се повредени основните...

Економија 08.01.20 | 11:43

Предизборно се зголемува коефициентот за исплата на дежурства со Колективен договор во здравството

По два протести техничкиот персонал во здравството успеа да се избори за покачување на платите. Болничарите и возачите од февруари ќе добијат за 5 проценти повисоки...

Македонија 25.12.19 | 23:05

Премиерот во заминување Заев: Опозицијата не е против покачување на платите и пензиите

Премиерот во заминување Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата „Економски магазин“ на Алсат М призна дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ не е против покачување...

Македонија 22.11.19 | 22:54

Туфегџиќ: ЈО веднаш да отвори финансиска истрага за исплатите во СЈО

Откако во текот на денот беа објавени информација од „Призма“ дека поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева земала вкупно 157.000 евра, како додаток, надвор...

Економија 17.11.19 | 19:07

Според платите што ги примаме, даноците кон државата се премногу високи

Граѓаните се на став дека ако се има предвид платата која што ја примаат, тогаш даноците кои и ги плаќаме на државата се премногу високи. Ваков став, според последната...

Македонија 15.11.19 | 11:45

Судската администрација излезе на протест, им се приклучи и претседателот на Кривичниот суд

Судските административци утринава излегоа на протест. Тие ги напуштија работните места и се собраа пред судовите каде што работат за да го изразат незадоволството...

Македонија 15.11.19 | 10:50

Протест на вработените во судската служба пред Основниот суд во Охрид

Вработените во судската служба во Основниот суд во Охрид, денеска протестираа барајќи од Судскиот буџетски совет да прекине со праксата на, како што истакнаа „дискриминирачки,...

Македонија 11.11.19 | 15:25

Од февруари ќе растат платите во здравството, за специјалистите плус 25 насто

Самостојниот Синдикат за здравство, фармација и социјална заштита и Синдикатот на Универзитетските клиники постигнаа договор со Владата и ресорниот министер Венко...

Македонија 08.11.19 | 10:30

СОНК и Адеми уште еднаш ќе се обидат да се договорат

Во Министерството за образование денеска треба да се сретнат министерот Арбер Адеми и претставниците на СОНК, за да разговараат за покачувањето на платите на просветните...

Македонија 07.11.19 | 14:10

Адеми: До крајот на денот ќе знаеме дали може да се зголемат платите на просветарите

До крајот на денот ќе имаме јасна, чиста, кристална слика околу можностите до кај можеме и што можеме во врска со покачувањето на платите на просветните работници –...

Македонија 07.11.19 | 12:21

Утре ќе се знае дали ќе се зголемат платите на просветните работници

Премиерот Зоран Заев денека, одговарајќи на прашањето околу тоа дали ќе им бидат зголемени платите на просветните работници, истакна дека таа одлука утре ќе ја соопшти...

Македонија 05.11.19 | 12:25

Дали училиштата во понеделник ќе останат затворени: Владата денеска нема да разговара за барањата на СОНК

Не се очекува Владата денеска на редовната седница да одлучува за барањето на СОНК за платите во образованието, најави министерот за образование и наука Арбер Адеми. Ние...

Македонија 01.11.19 | 12:52

Заев: Се грижиме секое семејство да живее подобро и младите да ни останат дома

Премиерот Зоран Заев денеска пред средбата со СОНК на својот фејсбук профил напиша: Вложувањето во образованието е градење на скапоцен потенцијал и инвестиција во...

Македонија 01.11.19 | 11:24

СОНК на средба со Заев и Адеми

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков со претставници од Синдикатот пристигна во Владата, каде ќе одржи средба со премиерот Зоран Заев и министерот за образование и...

Македонија 31.10.19 | 14:25

Ќе се бара решение за платите: Заев за утре најави состанок со СОНК

Премиерот Зоран Заев најави дека утре ќе има состанок со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на кој, како што вели, верува дека ќе се најде решение за платите...

Македонија 26.10.19 | 15:13

Лесно е да протестираме и да се караме: Заев верува дека ќе се најде заеднички јазик со СОНК

Ќе продолжат преговорите со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и верувам дека ќе се најде решение за да не дојде до најавениот прекин на наставата следниот...