Ознака: платежни картички
Економија 22.10.20 | 15:29

Новите домашни платежни картички ќе важат за три категории граѓани

Новите платежни картички, што се дел од четвртиот сет економски мерки, треба да бидат со по 6.000 денари и да бидат наменети за пензионери, самохрани мајки и пасивни баратели...

Економија 27.09.20 | 14:15

Картички со 6.000 денари за пензионерите, ранливите категории граѓани и студентите, вкупно 280.000 луѓе

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата, ги соопши мерките од четвртиот пакет антикризни мерки. Меѓу 31-та мерка е и онаа во која Владатата ќе даде...

Економија 24.09.20 | 11:36

Над 26 милиони евра завршија кај 309.000 граѓани кои добија платежни картички

Владата предводена од СДСМ презеде ефикасни и навремени мерки за полесно справување со економските последици предизвикани од коронавирусот и покажа дека се грижи...

Економија 01.09.20 | 11:15

Граѓаните сè почесто плаќале со картички за време на ковид-19

Менувањето на навиките на граѓаните во услови на ограничено движење заради пандемијата придонесе за импозантен годишен раст на нивните плаќања со платежни картички...

Економија 23.08.20 | 13:44

Ангеловска објави дека за домашната платежна картичка досега се потрошени повеќе од 26 милиони евра

Вкупно 309.337 граѓани ја искористиле домашната платежна картичка, а вкупниот реализиран промет изнесува 26,5 милиони евра, објави попладнево министерката за финансии Нина...

Економија 28.07.20 | 14:29

Царовска: Периодот за користење на домашните платежни картички ќе биде пократок

Приговорите за домашните платежни картички нема да пропаднат, граѓаните ќе ги остварат своите права, но периодот на трошење на средствата ќе биде пократок ако не се...

Македонија 08.07.20 | 18:01

За Уставен не е поткуп делењето ваучери и картички во тек на кампања

Уставниот суд реши по одморите да одржи подготвителна седница за оценување на уставноста и законитоста на одредбите кои предвидуваат казна затвор од минимум пет години...

Економија 07.07.20 | 18:07

СДСМ продолжува со предизборниот поткуп, картички ќе се делат и од ракав

Носителката на листата на Коалицијата „Можеме“ во ИЕ 2, Сања Лукаревска, денеска од Куманово порача дека и по 15 јули ќе продолжат да работат за подобар живот и дека тој...

Економија 06.07.20 | 17:01

90 проценти од приговорите за платежните картички се одбиени

Над 14 милиони евра се веќе исплатени на граѓаните преку домашната платежна картичка со која може да купуваат домашни производи. Сите картички се испечатени, а издадени...

Економија 20.06.20 | 19:50

Од 50 илјади приговори, досега е одговорено на 15 илјади за платежните картички

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција во одговор на новинарско прашање рече дека од 50.000 приговори за домашните платежни картички од...

Твитови 15.06.20 | 10:59

Да ви се мочам во ваучерите! Teтово денеска

Турканици пред банка, гостиварци навалија да ги подигнат платежните картичка

Економија 13.06.20 | 13:52

Над 20.000 пораки со приговори и прашања за поделените платежни картички

Пристигнати се над 20.000 меилови, но само дел од нив се со приговори на студенти кои не се нашле на листата на корисници на домашната платенна картичка kupuvajdomasno.gov.mk  – ...

Економија 13.06.20 | 12:59

Ваучери за туризам за 117.000 граѓани, веќе се дистрибуираат и 324.500 картички „Купувам домашно“

Веќе од денеска 117.000 граѓани добиваат ваучери за туризам, кои ќе можат да ги искористат заклучно 15 декември годинава. Доделувањето на платежните картички, пак, кои ќе...

Економија 12.06.20 | 17:34

Некој добил 300 место 3.000 денари, некој пак огромна сума: Лавина реакции по објавувањето на листата корисници на платежна картичка

Наместо 3.000 денари, добиле само 322 денари, пензионери на кои не им следува ниту денар, добиле огромни суми пари на своите сметки. Некои пак се жалат дека ги нема на листата...

Македонија 12.06.20 | 16:33

Турканици пред банка, гостиварци навалија да ги подигнат платежните картичка

Ни ред ни дистанца, во Гостивар денеска е тепачка за платежните картички кои почнаа да се издаваат денеска во девет македонски банки. Само една од нив реши овие ваучери...

Економија 11.06.20 | 09:43

Платежните картички се класичен поткуп, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, според СДСМ ќе ја раздвижат економијата

Вкупно 324.479 граѓани добиваат домашни платежни картички, за потикнување на приватната потрошувачка и поддршка на македонските производи и услуги, соопштија денеска...

Економија 10.06.20 | 12:56

Објавени се списоците на корисниците на платежни картички

Завршени се сите постапки и оваа недела започнува издавањето на платежната картичката, најави денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска. Таа напомена дека...

Економија 08.06.20 | 11:09

Граѓаните сѐ повеќе ги користат платежните картички и електронското банкарство

Плаќањата на физичките и правните лица во земјата со посредство на банките, преку користење на кредитните трансфери и платежните картички, во првиот квартал од оваа...

Економија 03.06.20 | 15:08

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се корисници на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат. Како што информираат од Владата, УЈП,...

Економија 18.05.20 | 20:24

Славески : Ако Владата на СДСМ сакаше навистина да им помогне на граѓаните, веќе ќе ги имаа парите на трансакциските сметки

Во гостувањето во Топ Тема професорот и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески посочи дека ветувањето за платежна картичка и пари за директна помош на граѓаните...