Ознака: пиво
Калеидоскоп 26.03.21 | 11:41

Поради затворените пиварници и пабови: Во Германија се произведува леб со вкус на пиво

Поради рестриктивните мерки поради кои беа затворени рестораните, пабовите и баровите во Германија, една пиварница во Диселдорф останала со вишок од 6.000 литри од своето...

Калеидоскоп 01.03.21 | 13:00

Светски ранкинг за пиење пиво: Во Македонија се троши по 260 евра годишно на пиво

Многу туристи и светски патници сметаат дека пробувањето на локалните домашни пива е неизбежен дел од нивното патување. Поради тоа, американскиот портал „Експензивити“,...

Свет 22.02.21 | 15:29

Пиварниците во Германија морале да фрлат пиво вредно милиони евра

Голем број германски пиварници во отворено писмо предупредија на катастрофалните последици од корона-кризата и „локдаунот“ врз произведувачите на пиво, до степен...

Економија 31.12.20 | 12:00

Македонците најмногу јадат леб, компири и пилешко, а најмногу пијат газирани пијалоци и пиво

Лебот по традиција најзастапен на македонската трпеза, но не изостануваат и компирите, пилешкото месо, сирењето, млекото, а од рибата најчеста на трпезата била ослиќот....

Фудбал 29.12.20 | 13:20

Вредеше да се прими гол: Oва е пивото што Меси му го подари на Столе

Нашиот Столе Димитриевски го доби подарокот од Меси, пиво од спонзорот на Аргентинецот.Меси на сите голмани на кои им дал гол им подари по еден „сувенир“. Македонскиот...

Скопје 05.08.20 | 19:01

Камерите го фатија: Таксист краде пакет пиво од пред дуќан

На социјалните мрежи се споделува видео од продавница во Скопје. На снимката се гледа како таксист краде пакет од пред дуќанот додека продавачот услужува друг муштерија. Таксистот...

Свет 07.05.20 | 11:01

Француските пивари поради пандемијата фрлија над 10 милиони литри пиво

Големите ограничувања наметнати поради пандемијата на коронавирусот сериозно ги погодија пиварите во Франција, кои беа приморани да фрлат најмалку 10 милиони литри...

Свет 07.05.20 | 08:48

Мексиканците за некој ден остануваат без пиво

Следниве неколку дена Мексико би можел да остане без пиво, соопшти Здружението на пиварниците во Мексико. Мексиканската Влада не го смести прозводството на пиво во...

Свет 03.04.20 | 10:04

Привремено запрено производството на мексиканското пиво „Корона“

Мексиканската компанија која го прави светски познатoтo пиво „Корона“ објави дека привремено го запира производството. Мексиканската влада оваа недела објави вонредна...

Здравје 18.12.19 | 10:32

Експертите предупредуваат: Овие два алкохола не треба да се мешаат

Човекот најбргу се опива од портвајн и шери, тврди професорот од Универзитетот на Брајтон во Велика Британија, Хал Сосабовски. Во интервју за радио Би-би-си тој истакна...

Здравје 08.06.19 | 18:31

Зошто жените треба да пијат пиво?!

Умереното конзумирање алкохол е добро за здравјето. Ова се неколку причини зошто чаша пиво е добра за жените. Ги јакне коските Жените кои пијаат две пива во текот на...