Ознака: Питер Сијарто
Македонија 23.06.21 | 15:33

Османи и Сијарто го отворија почесниот конзулат на Унгарија во Штип

Министерот Бујар Османи заедно со унгарскиот шеф на дипломатијата Петер Сијарто официјално го отворија Почесниот конзулат на Унгарија во Штип. Во своето обраќање,...

Македонија 22.06.21 | 23:00

Сијарто: Доколку ЕУ наскоро не започне преговори со Македонија и Албанија, ќе го изгуби Западен Балкан

Унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто денеска изјави дека доколку Европската унија не преземе навремени чекори во врска со проширувањето, може да...

Македонија 12.05.21 | 21:15

Сирјато: Да беше до Унгарија, Македонија ќе почнеше преговори со ЕУ

Ако зависеше од Унгарија, Македонија многу брзо ќе станеше членка на Европската унија, изјави министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто. Според него,...

Балкан 02.02.21 | 13:48

Унгарија ги доби првите дози руска вакцина

Унгарија денеска ќе ја добие првата серија од руската вакцина против Ковид-19, изјави министерот за надворешни работи Петер Сијарто. Минатиот месец Унгарија стана првата...

Свет 04.11.20 | 10:15

Сијарто позитивен на Ковид-19

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто е позитивен на коронавирус. Сијарто, кој се наоѓа во официјална посета на Тајалнд, нема симптоми, пренесе Ројтерс,...

Свет 27.07.20 | 16:52

Сијарто: ЕУ може да биде силна само ако членките инсистираат на соптвениот идентитет

Учесниците на минатонеделниот самит на Европската унија постигнаа најдобар договор во однос на пакетот за закрепнување од пандемијата, изјави министерот за надворешни...

Балкан 30.06.20 | 20:16

Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за да го спречи приливот на мигранти

Европската унија треба да потпише нов договор за миграција со Анкара, со цел Турција да го спречи приливот на мигранти преку нејзините граници, изјави денеска унгарскиот...