Ознака: Пилешко
Свет 18.11.22 | 11:10

Во САД почнува продажба на пилешко од лабораторија

По одлука на американската Администрација за храна и лекови, компанијата „Апсајд фудс“ (Upside Foods) наскоро ќе може да продава пилешко произведено од животински клетки...

Балкан 30.09.22 | 09:52

Владата на Србија ги „одмрзна“ цените на млекото: Нови цени на шеќерот и пилешкото

Владата на Србија на денешната седница ја „одмрзна“ цената на млекото УХТ со 2,8 отсто млечна маст, која до денеска беше ограничена на 128,99 динари. Со новата уредба за...

Вести 29.08.22 | 14:15

Многу сол го скратува животот: Печивата, конзервираниот зеленчук и готовите пилешки оброци се виновници за прекумерниот внес на натриум

Додавањето сол во храната може да придонесе до пократок животен век и поголема можност од рана смрт, потврди ново истражување на британски и американски научници, што...

Свет 20.12.20 | 08:16

Ресторан во Сингапур почна да служи пилешко произведено во лабораторија

Ресторан во Сингапур почна да служи „пилешко месо“произведено во лабораторија. Според неговите творци, ваквиот потег може да помогне во намалувањето на штетата врз...

Кујнски тефтер 14.10.19 | 09:16

Веганка ги пријавила пријателите во полиција, ја хранеле со месо додека била пијана

Веганка неодамна се нашла во непријатна ситуација кога, во склоп на околности изела месо без нејзино знаење. Имено, 24-годишната девојка, која е веганка последните десет...