Ознака: пијано
Култура 18.01.21 | 12:59

Младата пијанистка Инес Неделковска освои две први награди на престижен натпревар во Германија

Пијанистката Инес Неделковска (17) постигна голем меѓународен успех на интернационалниот натпревар за млади музичари во Бон, Германија, на кој учествуваа талентирани...

Музика 10.10.20 | 22:14

Запознајте го шестгодишниот пијанист кој го свири Рахмањинов

Кога Гијом Бенолиел седнува на столчето за пијано и вежба италијанска Полка на Рахмањинов за претстојниот концерт, неговите нозе висат во воздухот. Во кариерата запознав...

Култура 20.05.20 | 09:30

Втора награда за пијанистот Кристијан Васев од Делчево на Меѓународен онлајн натпревар

Уште еден голем успех на пијанистот Кристијан Васев од Делчево. Младиот музичар ја освои втората награда на Меѓународниот онлајн натпревар по пијано, организиран од...

Филм 13.05.20 | 09:14

Ентони Хопкинс најави в недела во живо настап на пијано

Холивудскиот актер Ентони Хопкинс на својот профил на Инстаграм најави настап на пијано. Тој неодамна имаше и предизвик во танцување, така што на секакви начини настојува...

Култура 24.12.19 | 10:01

Новогодишeн концерт „Празнична рапсодија“ на пијано дуо Мимоза и Јована

По успешните концерти во Париз и Рим на македонските пијанистки Мимоза Ќека и Јована Трајчева, каде настапија со пијано дуо рецитали на музички фестивали – фестивалот...

Култура 17.10.19 | 12:07

„Златна лира 2019“: Рецитал на Даница Стојанова

Утре, петок, (18 октомври) во Музеј на македонската борба, 20 часот, во рамките на фестивалот „Златна лира“, рецитал ќе одржи Даница Стојанова – пијано. На концертот...

Останати спортови 28.08.19 | 15:51

Погледнете како Новак Ѓоковиќ ја отсвири „Ние сме шампиони“

Светскиот тенисер број еден Новак Ѓоковиќ има повеќе таленти меѓу кои и да свири пијано. На неговата фан страна на Фејсбук е постирано видео на кое Ѓоковиќ ја отсвири...

Култура 08.07.19 | 12:08

Концерт на пијанистката Даница Стојанова во Рим

Македонската уметница Даница Стојанова, во среда ќе настапи во Рим, во рамки на најголемиот национален фестивал во организација на концертната агенција “Ил Темпието”. Минатата...

Култура 18.12.18 | 16:41

Концерт за четирирачно пијано со Марија Ѓошевска и Елена Атанасовска-Ивановска

Во камерната сала на Македонската филхармонија, овој петок (21 декември) во 20 часот, ќе се одржи концерт за четирирачно пијано со едни од најистакнатите македонски пијанистки...