Ознака: пијанистка
Музика 20.04.22 | 11:26

Нашата пијанистка Мимоза Ќека ќе биде дел од иницијативата „Европа за Украина“ со музичари од 50 европски земји

Нашата пијанистка Мимоза Ќека ќе биде дел од групата музичари од 50 европски земји кои ќе учествуваат во снимањето на оригиналната композиција на Амелија Реј, „Раце...

Култура 21.03.22 | 16:32

Македонската пијанистка Ана Велиновска настапи на две вечери по ред во престижната сала ККЛ во Швајцарија

Пијанистката Ана Велиновска настапи како солист и ги отвори концертите на светски познатиот пијанист Фазил Сај во реномираната сала ККЛ во Луцерн, Швајцарија, кои се...

Култура 17.03.22 | 11:15

Македонската пијанистка Ана Велиновска настапи во ККЛ во Луцерн, една од најпрестижните сали во светот

Македонската пијанистка Ана Велиновска ја воодушеви швајцарската публика на вчерашниот настап во ККЛ, една од најпрестижните концертни сали во светот. Пијанистката...

Култура 18.01.21 | 12:59

Младата пијанистка Инес Неделковска освои две први награди на престижен натпревар во Германија

Пијанистката Инес Неделковска (17) постигна голем меѓународен успех на интернационалниот натпревар за млади музичари во Бон, Германија, на кој учествуваа талентирани...

Култура 12.11.20 | 09:16

Почина пијанистката и универзитетскта професорка Јасминка Чакар

По кратко боледување, на 81 година почина Јасминка Чакар, истакната пијанистка и професорка на Факултетот за музика уметност во Скопје. Родена е во Битола , каде започнала...

Култура 10.12.18 | 10:50

Пијанистката Дуња Иванова со музика од Збигњев Прајснер на отворањето на „Winter Apricots“

Третото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Winter Apricots“, ќе започне овој четврток во Прилеп, со солистички концерт на пијанистката Дуња Иванова. Во киното...