Ознака: петти пакет мерки
Македонија 25.03.21 | 12:01

АА и А: Ќе ги поддржиме законите од петтиот пакет мерки, тогаш кога ќе се одблокира Законот за државјанство

Коалицијата Алијанса и Алтернатива ќе ја блокира седницата за законите од петтиот пакет мерки, доколку се одржи, што претходно на прес-конференција ја побара координаторот...

Економија 25.03.21 | 11:44

Ние сме тука, владејачкото мнозинство веднаш да закаже седница за да ги изгласаме економските мерки

Граѓаните, компаниите и стопанството немаат време за чекање. Економијата и бизнис секторот немаат време за политички сплетки и политиканство. Помошта е потребна веднаш,...

Економија 22.03.21 | 12:23

Стана јасно кој го блокира Собранието: Законите од петтиот сет се блокирани од СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски одржа прес-конференција на која образложи што се случило денеска на средбата меѓу координаторите...

Економија 18.03.21 | 20:47

Бесими: Државата има доволно средства за петтиот пакет економски мерки

Претпријатијата и во наредниот период можат да очекуваат помош од државата, а 100-те милиони евра што треба да стигнат се токму за поволни кредити во приватниот сектор...

Економија 17.03.21 | 14:00

Опозицијата реши да ја поддржи власта за петтиот пакет економски мерки

Тимчо Муцунски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, во изјава за медиумите со министерот за економија Крешник Бектеши најави дека опозицијата во Собранието ќе ги поддржи законите...

Економија 24.02.21 | 20:32

Владата обезбеди финансиска поддршка за радиодифузерите

Владата на Република Македонија денеска во рамки на 48 седница ја разгледа и донесе Одлуката за одобрување на средства од Буџетот на Република Македонија...

Економија 21.02.21 | 21:03

Славески: Без масовна вакцинација нема рестартирање на економијата

Проферорот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески на денештото гостување во Дневникот на телевизија Сител истакна дека не се точни тврдењата на...

Економија 20.02.21 | 09:37

Славески: Не случајно Владата најави дека ова е последен пакет мерки, бидејќи економијата е исцрпена

Македонија е земја која полека се исцрпува и не случајно владата навести дека ова е последен пакет на мерки за поддршка на плата во висина од минималната плата, потенцираше...

Економија 17.02.21 | 15:03

Славески: Петтиот пакет мерки е за замајување на јавноста

Вчера Владата на Република Македонија го промовираше т.н. петти пакет антикризни мерки. Предложени се 29 мерки. Веднаш да спомнам дека од лично искуство знам дека што...

Економија 16.02.21 | 17:17

Владата го усвои Петтиот пакет антиковид мерки

Владата на денешната 45-та седница го усвои Петтиот пакет економски мерки, креиран за да обезбеди ревитализирање, стабилност и развој на економијата во услови на Ковид-19,...

Економија 16.02.21 | 14:43

Петтиот пакет тежок 9,7 милијарди денари

Вкупно 9,7 милијарди денари или 160 милиони евра тежи петтиот економски антикризен пакет. Содржи 29 мерки, распоредени во четири главни столба: директна финансиска поддршка...

Економија 16.02.21 | 14:12

Мицкоски: Петтиот пакет економски мерки е неразвоен и нема да одговори на потребите на стопанството и граѓаните

Никаде не видов интензивна реализација на капитални инвестиции, што е основа за раст на економијата во една држава. Не се гледа каде ќе се градат патишта, болници, каде...

Економија 10.02.21 | 13:38

Петтиот пакет мерки ќе се финализира викендов, ќе содржи опција за помош во плати и бескаматни кредити

Ние сме на крај на димензионирање на петтиот пакет мерки. Секако ги слушаме синдикатите, работниците, работодавачите, коморите, сите партиципиенти од овој процес и ќе...

Економија 02.02.21 | 08:59

Се зголемува бројот на индустрии што бараат помош: Во тек разговорите за петтиот антикризен пакет

Интензивно течат разговорите за новиот, петти антикризен пакет мерки што треба да обезбеди финансиска поддршка за граѓаните и стопанството. Отворена е широка дебата...

Економија 31.01.21 | 12:00

Повторно заборавени: Музичарите бараат нивно вклучување во петиот пакет мерки за финансиска помош

Музичарите што членуваат во шесте здруженија од целата земја синоќа одржаа состанок во Охрид, при што потпишаа Меморандум за соработка и заеднички настап пред државните...

Македонија 24.12.20 | 13:04

Заев најави петти пакет мерки в година

Главен таргет на петтиот пакет мерки за чие донесување размислува Владата, како и за претходните четири, ќе бидат најпогодените од економската криза предизвикана од...