Ознака: петре шилегов
Скопје 28.01.22 | 15:37

Се пиело „Чивас“, „Џек“, „Џони“…: Шилегов и Јанчева потрошиле 91.560 денари од парите на скопјани за предновогодишна журка

Поранешната претседателка на Советот на Град Скопје Љубица Јанчева и поранешниот скопски градоначалник Петре Шилегов со пари на скопјани се гоштевале со скапи јадења...

Македонија 28.01.22 | 15:18

Митева: Бифтек на путер од 2.400 денари и виски Џони Вокер барикирано 12 години плаќале Јанчева и Шилегов преку сметката на Град Скопје

Љубица Јанчева и Петре Шилегов со пари на скопјани се гоштевале со скапи јадења и пиеле алкохолни пијалоци стари 12 години. Во предновогодишна забава Јанчева и Шилегов...

Скопје 28.01.22 | 09:12

Градските власти на Шилегов се гоштевале по кафани, со пари на скопјани плаќани енормни сметки

Градските власти на Шилегов се гоштевале по кафани, со пари на скопјани плаќани енормни сметки, обвинуваат од ВМРО ДПМНЕ. Сметка од околу 30 илјади денари за еден ден...

Македонија 11.01.22 | 12:11

Шилегов не ги поддржал Спасовски и Николовски за министри во владата на Ковачевски

Дел актуелни министри ќе останат и во новата влада на Димитар Ковачевски, без да се направи сериозна анализа колку тие придонеле за поразот на СДСМ на локалните избори....

Скопје 10.01.22 | 15:22

Петре Шилегов набавил мобилни „ќенефи“ во вредност од 550.000 денари

Ако веќе е реализирана целосната постапка, од тендерирање до набавка и склучување на договор, тогаш нелогично би било веќе потрошените пари на скопјани да не се користат...

Македонија 29.12.21 | 09:13

Ван ден Берг: Шилегов е спротивно од тоа што треба да биде нова, ‘чиста, кредибилна и компетентна влада’

Холандскиот експерт за Западен Балкан Ханс ван ден Берг не е одушевен од „новите“ лица во раководството на СДСМ. На Твитер тој посебно ги споменува поранешните градоначалници,...

Скопје 29.12.21 | 09:10

Арсовска не им ги зема на кафаните парите од Шилегов – за 30.000 евра ќе готват за сиромашните

Воркохолик, срдечен, нормален човек. Вака новинарот Александар Митовски ја опишува новата скопска градоначалничка Данела Арсовска по првата средба со неа. Во разговорот...

Македонија 28.12.21 | 11:58

Ковачевски и истрошените старо-нови кадри никој не ги избрал на избори, туку се избор на Заев

Новиот лидер на СДСМ Димитар Ковачевски синоќа ги соопшти имињата на најблиските соработници во кои има кадри кои никако не можат да се наречат нови. Напротив, граѓаните...

Македонија Скопје 27.12.21 | 22:38

Шилегов се пожалил пред сопартијците: Загубата на Град Скопје беше сосема неочекувана

Поранешниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, пред партиските органи се пожалил дека загубата на Град Скопје била сосема неочекувана и се случила токму поради...

Скопје 27.12.21 | 08:42

Шилегов и СДСМ цел мандат ништо не направија за загадениот воздух затоа Скопје е на врвот на најзагадени градови

Шилегов и СДСМ цел мандат ништо не направија за загадениот воздух затоа Скопје е на врвот на најзагадени градови, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Смешни се обидите на Шилегов кој...

Скопје 26.12.21 | 17:21

Арсовска до Шилегов: Ти немаш право да се жалиш на загадениот воздух

Скопската градоначалничка Данела Арсовска вели дека нејзиниот претходник Петре Шилегов нема право да се жали на загадениот воздух, откако тој синоќа реагираше на социјалните...

Скопје 26.12.21 | 15:53

Кратката меморија на Петре за загадувањето: Велеше дека нема брзо решение, а сега ја обвинува Арсовска

Се чини  поранешниот градоначалник  Шилегов има кратка меморија. Откако четири години ништо во главниот град не се подобри на поле на борбата со загадениот воздух,...

Скопје 26.12.21 | 14:49

Самиот Шилегов во првите 50 дена тврдеше дека не може да се гради над средишното зеленило во Скопје

Самиот Шилегов во првите 50 дена тврдеше дека не може да се гради над средишното зеленило каде поминуваат главните водоводни цевки за Скопје, дали СДСМ сега го пушта...

Скопје 26.12.21 | 10:59

Додека беше градоначалник дишеше алпски воздух: Шилегов се жали дека воздухот е загаден!

Доскорешниот градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов, се жали на социјалната мрежа Фејсбук дека воздухот во Скопје е загаден. Тој објави фотографија на својот профил...

Скопје 21.12.21 | 08:46

Шилегов остави пустош и празни сметки: ЈП „Паркови и зеленило“ нема за плати

Шилегов и СДСМ го оставија ЈП „Паркови и зеленило“ во долгови, со ваква состојба нема доволно пари ниту за плати, велат од ВМРО-ДПМНЕ. По промената на директорот на Шилегов...

Скопје 21.12.21 | 08:19

Разликата меѓу Арсовска и Шилегов е што сега се работи, вели Андоновски

Градоначалничката Данела Арсовска е на функција месец и десетина дена и на секој му треба време или тие 100 дена. Позитивен впечаток ми остави бидејќи се исчистени 50 депонии....

Македонија 20.12.21 | 23:16

Aпасиев: Народ му дава шут-карта како најкорумпиран градоначалник, а они го местат за нов министер

Пратеникот и лидер на Левица Димитар Апасиев ги коментира гласините дека поранешниот скопски градоначалник Петре Шилегов ќе добие министерско место. Народ му дава...

Македонија 20.12.21 | 12:51

Петре Шилегов од СДСМ можен кандидат за министер за транспорт и врски?!

Според партиски извори од СДСМ, името на екс-градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов е едно од можните имиња за нов Министер за транспорт и врски, пренесе ТВ21. Шилегов...

Скопје 19.12.21 | 09:57

ВМРО-ДПМНЕ: Расипникот Шилегов и СДСМ оставија долг од 160 милиони евра на Град Скопје

Расипникот Шилегов и СДСМ оставија долг од 160 милиони евра на Град Скопје, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Градот е до гуша во долгови, и затоа единствено виновен е Шилегов и СДСМ....

Скопје 17.12.21 | 15:33

Арсовска: Шилегов ја заглавил градската каса со над 50 милиони евра

Над 50 милиони евра долг оставил поранешниот скопски градоначалник Петре Шилегов, откри на денешниот брифинг со новинарите новата градоначалничка Данела Арсовска....