Ознака: петре шилегов
Скопје 16.04.21 | 09:04

ВМРО-ДПМНЕ: Градот тоне, а луѓето на мрзеливиот Шилегов рекетираат адвокати

Градот тоне, а шефот на кабинет на мрзеливиот Шилегов и секретарот на Град Скопје рекетираат адвокати, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, за скандалот што го објави адвокатот...

Скопје 15.04.21 | 08:44

ВМРО ДПМНЕ: Неспособниот Шилегов месец дена не може да ја поправи фонтаната на плоштад, а не пак да направи нешто ново

Неспособниот Шилегов месец дена не може да ја поправи фонтаната на плоштад, а не пак да направи нешто ново. Имаме среќа што мрзливиот Шилегов наследи среден град со широки...

Скопје 13.04.21 | 17:13

Пајаче, терасиче, инверторче, дуќанче, бројче за даноци, вработување… Наумоски се жали на непристојни притисоци

Шефот на Кабинетот на градоначалникот на Скопје Никола Наумов вели трпел многу притисоци од потенцијални гласачи „да им заврши работи“ поврзани со услугите на градот...

Скопје 11.04.21 | 09:56

Шилегов вработува 175 партиски војници додека фирмите отпуштаат луѓе поради корона кризата

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, алармира дека скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, и во време на најголема криза вработува 175 партиски војници во градската администрација. како...

Скопје 09.04.21 | 23:46

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот градски превоз е нова лага на мрзливиот Шилегов, 4 години помина во лажни ветувања и нула резултати

Од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во град Скопје реагираат дека ветувањето за нов градски превоз е нова лага на скопскиот градоначалник. Мрзливиот Шилегов 4 години...

Скопје 09.04.21 | 13:55

Костовски со порака до Шилегов: Не постои ниту една држава во Европа која ја руши сопствената историја, бидејќи некој така ветил или некому му сметало тоа

Поранешниот градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, испрати отворено писмо до сегашниот прв човек на главниот град, Петре Шилегов. Во писмото, Костовски вели дека...

Скопје 07.04.21 | 14:13

ВМРО-ДПМНЕ: Мрзеливиот Шилегов нема сработено ништо за 4 години, па мора да оди по патронати на училишта и да се фали со сменети клупи

Градоначалникот на Скопје во текот на неговиот 4-годишен мандат нема ниту еден капитален проект за главниот град поради што мора да оди да слави патронати на училишта...

Скопје 07.04.21 | 13:03

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов може да сруши тоа што го изградил, а бидејќи ништо не изградил…

Мрзливиот Петре Шилегов може да сруши тоа што самиот го изградил, а бидејќи ништо не изградил, не може ништо и да сруши, реагира денеска советничката група на опозициска...

Скопје 07.04.21 | 12:23

Шилегов за грчки „Етнос“: Коњот ќе биде отстранет од централниот плоштад во Скопје

Добро е за нашите градови да соработуваат, но за жал, не успеавме да се сретнеме во периодот на пандемијата, вели градоначалникот на Скопје Петре Шилегов за грчкиот портал...

Скопје 07.04.21 | 12:03

Шилегов: Од Градот нема согласност каква било тешка индустрија да се развие во рамки на Железара

Деталните урбанистички планови што вчера беа предмет на јавна расправа во Општина Гази Баба се уште не се доставени на мислење до Град Скопје. Ние сме со став дека во...

Скопје 05.04.21 | 20:52

Менаџерот на галијата кај „Холидеј Ин“: Шилегов незаконски руши бугарска инвестиција вредна 1,2 милиони евра

Откако екипи на град Скопје почнаа да ја рушат галијата во Вардар, поставена кај хотелот „Холидеј Ин“, со реакција се јави менаџерот на галијата, Жарко Миленковски. Тој...

Скопје 05.04.21 | 13:38

Шилегов: Автобусите се исполнети до 75 проценти, каде има потреба го засилуваме превозот

Автобусите се полни согласно препораките на Комисијата за заразни болести, до 75 проценти. Онаму каде гледаме дека има потреба да се интервенира, го засилуваме превозот....

Скопје 01.04.21 | 10:17

Попова до Шилегов: Mногу е лесно да се менуваат имињата на улици, направете нешто па менување

Јавната анкета не е дебата. Јавната анкета е само собирање на информации и податоци од граѓаните, вели советничката во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ Ирена Попова...

Скопје 31.03.21 | 19:01

Петре Шилегов ќе остане запаметен како единствен кој што во еден ден сменил имиња и бришел македонска историја од 500 улици

Петре Шилегов истурка на сила промена на имиња на речиси 500 улици, булевари, плоштади, мостови и тоа – противзаконски! На крајот од мандатот за кој што ќе остане забележан...

Скопје 30.03.21 | 16:56

Колариќ до Шилегов: Го кршите член 8 од Законот за именување на улици

Светлана Колариќ, советник во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на советот, истакна дека една година градот и граѓаните се соочуваат со корона...

Скопје 21.03.21 | 23:59

Верижен судир на Словенечка – Петре демократски реши да го остави снегот

Се чини скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска беше зафатен со изборот на нов лидер на СДСМ, па немаше време да се занимава со снегот. Демократски одлучи да ги...

Скопје 20.03.21 | 20:10

Фирмата на сопругот на Царовска и Шилегов ќе ги снимаат шумите во Скопје

На четврти март Град Скопје и фирмата Флај кем од Скопје склучиле договор за набљудување со дрон на шумските површини на скопската котлина за рана детекција на растителни...

Скопје 17.03.21 | 19:21

Попова: Шилегов незаконски именува ВД Директори по трети, четврти, па дури и седми пат

Шилегов во следниве училишта незаконски именува ВД Директори по ТРЕТИ, ЧЕТВРТИ, па дури и СЕДМИ пат: -СУГС “Шаип Јусуф“ – ВД Директор Доан Сулејмани – именуван 7 пати...

Македонија 16.03.21 | 12:55

Таа со задовлство ќе уживала, тој носталгичен колекционер на плочи: Засрамете се, на 3340 починати и 0 вакцини!

Идејата на Тони Зен да ги преземе работите во свои раце е благородна, но и очајна – обид на професионалец кому државата не му овозможува елементарни услови за живот....

Скопје 05.03.21 | 18:51

Партиски вработувања во градската администрација – Шилегов вработува 18 државни службеници

Претрупување на јавната и државната администрација со партиски активисти продолжува и на ниво на Град Скопје. Имено, станува збор за објавување на оглас за вработување...