Ознака: Петличковски
Македонија 08.08.22 | 19:26

Петличковски: Рестриктивните мерки ќе се активираат кога ќе има потреба

Петличковски на Канал 5 телевизија рече дека моментално нема потреба од активирање на рестриктивни мерки за заштита на Ковид – 19. Мерките би се активирале кога ќе има...

Здравје 15.02.22 | 15:48

Петличковски: Вакцинирајте се, тоа е единствена заштита од тешка форма на ковид и смрт

Во јануари починале 382 лица од кои 233 невакцинирани и околу 150 вакцинирани, но повеќето само со втора доза примена пред повеќе од шест месеци Кумулативната смртност од...

Македонија 01.02.22 | 19:46

Шопова прашува: Зошто на чело на Комисијата за заразни болести се назначува имунолог?

Жаклина Шопова реагира што новиот претседател на Комисијата за заразни болести д-р Петличковски е имунолог наместо инфектолог или епидемиолог. Зошто сите инфектолози...

Здравје 15.01.22 | 14:37

Масовните собири за Водици нема да се ризик за ширење на вирусот

Следната недела, односно на 19. јануари, се слави верскиот празник Водици, и повторно ќе имаме групирање на граѓаните кои ќе сакаат да го проследат чинот на осветување...

Македонија 04.10.21 | 21:03

Д-р Петличковски: Тие кои примиле 2 вакцини не треба да стравуваат од Ковид 19

Третата доза е поврзана со најмалку несакани ефекти споредено со првите две и е само едно освежување на имунитетот и давање на нови најмалку 6 месеци безбедност, изјави...

Здравје 11.08.21 | 22:52

Д-р Петличковски: Шест месеци по прележан ковид се препорачува вакцина и на луѓето кои ја поминале болеста

Досега неколку пати сме зборувале и ставот, којшто е прифатен во светот, е дека и граѓаните коишто ја имаат прележано болеста, треба да се вакцинираат, изјави директорот...