Ознака: Петер Сијарто
Балкан 13.06.19 | 14:46

Груевски ни е потребен поради неговото 10-годишно искуство како премиер, Заев беше пoмилyвaн за кopyпција

Петер Сијарто, шефот на унгарската дипломатија, го бpaнеше aзилoт за поранешниот македонски премиер Никола Груевски во унгарскиот парламент како и неговата средба со...

Свет 23.03.19 | 14:34

Сијарто: Не сме го нападнале Сорос, туку не сакаме да се реализраат неговите штетни визии

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денес изјави дека партијата Фидес не била суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) туку дека самата...

Македонија 18.03.19 | 14:44

Голем отпор од Франција и Холандија за почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ

И покрај големата поддршка на бројни земји членки на ЕУ за почеток на преговори со нашата земја, во Франција, Холандија и други западноевропски земји сѐ уште постои...

Македонија 18.01.19 | 14:20

Хан нека си ја гледа работата, Груевски не е политичко прашање

Службата за имиграција и државјанство е независен орган и Владата на Унгарија не може да влијае на нејзините решенија Поранешниот македонски премиер Никола Груевски...

Свет 13.12.18 | 14:08

Му дадовме азил на Груевски од безбедносни причини

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто за парискиот весник „Ле Монд“ ги изнесе причините за азилот на Никола Груевски. Запрашан зошто неговата земја му дала...

Свет 10.12.18 | 19:15

Сијарто: Хан наместо за Груевски, да се грижи за проширувањето!

Реагирајќи на изјавата на комесарот за проширување, Јоханес Хан дека Унгарија најверојатно нема да го екстрадира Груевски, унгарскиот министер за надворешни работи,...