Ознака: петарди
Црна хроника 31.12.21 | 11:05

Кај момче од Куманово најдени 800 парчиња петарди, полицијата го приведе

Полициски службеници од СВР Куманово вчера во 16:20 часот, го лишиле од слобода Д.Р.(24) од Куманово, затоа што кај него биле пронајдени и одземени 800 парчиња петарди. Како...

Црна хроника 31.12.21 | 10:00

На Бит Пазар запленети околу 2.000 парчиња пиротехнички средства

Вкупно 1 828 парчиња разновидни пиротехнички средства биле биле пронајдени и одземени вчера на Бит Пазар, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што...

Црна хроника 24.12.21 | 21:30

Запленети над 2000 пиротехнички средства во Велес, приведено едно лице

Полициски службеници од СВР Велес денеска постапувајќи по планот за откривање и санкционирање на продажба на пиротехнички средства, по претходно добиени сознанија,...

Црна хроника 24.12.21 | 19:44

Запленети околу илјада парчиња пиротехнички средства во Битола

Полицијата вчера на неколку локации во Битола откри и одзема околу илјада парчиња пиротехнички средства, информираат денеска од Министерството за внатрешни работи. На...

Црна хроника 23.12.21 | 18:55

Пленот на полицијата во Тетово се 5000 пиратки и приведен препродавач

Денеска  (23.12.2021) во 16.30 часот од страна на полициски службеници од ПС Тетово при преземање мерки по план за откривање на лица кои продават пиротехнички средства,  на...

Црна хроника 23.12.21 | 18:00

Некој го поткажал: Запленети над три илјади петарди кај препродавач од Каратманово

Полицијата денеска извршила претрес кај З.Р. (55) од с.Каратманово, општина Лозово, каде се пронајдени над три илјади парчиња пиротехнички средства. Како што соопшти МВР, ...

Црна хроника 23.12.21 | 10:59

Над 2000 парчиња пиротехнички средства запленети во тетовско

Запленети над 2000 парчиња пиротехнички средства во тетовско. На 22.12.2021 околу 20.40 часот во колонијална продавница во тетовско Долно Палчиште, сопственост на 58-годишниот...

Црна хроника 16.12.21 | 10:26

Запленети над 26 илјади парчиња пиротехника

Сообраќајни полицајци успеале да откријат и запленат над 26 илјади парчиња пиротехника утринава на наплатна станица за патарина кај тетовско Желино. Пиротехниката...

Црна хроника 05.12.21 | 10:54

Казни од 200 до 500 евра: МВР апелира да не се користат петарди пред и за време на празниците

Министерството за внатрешни работи информира дека и годинава се спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата...

Црна хроника 07.11.21 | 17:46

Малолетник од беровско село нарачал над 600 петарди преку Фејсбук

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против малолетник од с.Двориште, беровско, поради постоење основи на сомнение за...

Балкан 02.01.21 | 14:45

Од денеска петардите се забранети со закон

Од денеска петардите се забранети во Хрватска, откако стапи на сила законската забрана. Здружението „Пријатели на животни“ ги повика граѓаните да ги предадат преостанатите...

Фудбал 31.12.20 | 16:48

Хрватски фудбалски клуб на духовит начин побара од граѓаните да не пукаат петарди

Хрватскиот фудбалски клуб Локомотива од Загреб одлучи на духовит начин да апелира до граѓаните да бидат внимателни и да не фрлаат петарди и друга пиротехника за време...

Црна хроника 25.12.20 | 18:57

Во продавница за чевли пронајдени 13 илјади парчиња пиротехника

Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Охрид,  денеска по преземени мерки и активности по ОА „Петарди“ при претрес во продавница за обувки во...

Црна хроника 23.12.20 | 23:55

18.000 парчиња пиротехника заловени во три одделни акции на МВР

18.000 парчиња пиротехника беа запленети денеска во три одделни акции на МВР на Бит-пазар, во Тетово и во Битола. Прво полициски службеници од Одделот за криминалистичка...

Црна хроника 22.12.20 | 15:10

Приведен маж, во багажникот му нашле над 15 илјади петарди

Гостиварец завршил во полициска станица откако при контрола на неговото возило биле најдени над 15 илјади парчиња пиротехнички средства. Според СВР Тетово, денеска...

Црна хроника 22.12.20 | 11:41

Приведен кочанчанец кој дома имал големо количество пиротехника

Жител на Кочани е уапсен затоа што во својот дом имал поголемо количество разни пиротехнички средства. На 21.12.2020 во 20.50 часот, полициски службеници од Полициската станица...

Црна хроника 21.12.20 | 09:20

Запленети речиси 28.000 парчиња пиротехнички средства: Уапсен 41-годишен тетовец

Жител на тетовска Мала Речица синоќа е приведен од полицијата поради поседување на речиси 28.000 парчиња пиротехнички средства Тетовската полиција во објект на улица...

Црна хроника 09.12.20 | 09:39

Казните за пукање петарди ќе ги чинат граѓаните од 200 до 500 евра

Употребата на петарди и други пиротехнички средства е казниво дело и глобата за ваквото здоволство ќе ги чини граѓаните за врме на претстојните новогодишни празници...

Црна хроника 01.01.20 | 13:05

Скопјанец пукал петарди на тераса, па си го запалил станот и паднал во несвест

Осум интервенции кои успешно завршиле имала територијалната противпожарна бригада на Град Скопје во текот на новогодишната ноќ. Од ТППЕ за МИА изјавиле дека нивните...

Семејство 31.12.19 | 18:20

Петардите и огнометите предизвикуваат стрес и смртност кај кучињата и мачките

Петардите се составен дел од новогодишните прослави, но тие не само што се опасни за луѓето, туку предизвикуваат стрес и кај домашните миленици. Истражувањата покажуваат...