Ознака: Петар Ристески
Македонија 20.07.22 | 14:42

Ристески: Пред четири години ми ја запалија и викендицата, ама по цена на мојот живот нема да гласам

Очигледно е дека се работи за некоја спрега на криминал и политика и очигледно е дека јас како пратеник во Собранието на Република Македонија, моите ставови, моите активности...

Македонија 20.07.22 | 11:34

Милошоски: Прашајте во градот кои се и што прават Лукароски, Џемо и Гешоска и многу работи за криминалот и мафијата ќе ви станат појасни

Ова во Прилеп е нарачана закана кон пратеник од опозицијата, заради неговите критики кон власта за предавничкиот протокол со Бугарија, вели пратеникот Антонио Милошоски...

Црна хроника 20.07.22 | 11:24

Извршен увид на местото каде што гореше автомобилот на пратеникот Ристески

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп изврши увид на лице место на локацијата каде во текот на ноќта беше опожарен автомобил во сопственост...

Македонија 20.07.22 | 09:29

Јавно кажа дека нема да гласа за промена на Уставот, ноќва му гореше автомобилот

Пред 4-5 дена јавно кажа дека нема да гласа за промена на Уставот заради задоволување на болните амбиции на Заев, Ковачевски и Османи, a оќеска е запален автомобилот на...

Црна хроника 20.07.22 | 08:44

Опожарено возилото на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Петар Ристески од Прилеп

Синоќа околу 2 часто по полноќ во ТППЕ Прилеп бил пријавен пожap на автомобил на Ул. “Цар Самоил”. Екипа со тројца пожарникари излегла на терен и за брзо време пожарот...

Македонија 15.07.22 | 22:10

Ристески: Да прифатам дека македонскиот јазик бил дијалект од бугарскиот. Знаете кога ќе се случи тоа? Никогаш!

За некој од вас верував дека ќе го направите ова. Некои од вас се џубокс пратеници, колку пари толку музика. но некои навистина верував и уште верувам дека има време да...

Економија 04.01.22 | 15:50

Ристески: ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи измени на законот за тутунот за да се заштитат тутунопроизводителите

Бидејќи актуелниот закон за тутунот е генератор на проблеми на тутунопроизводителите, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог закон да додека не се откупи домашниот тутун, да...

Економија 07.10.21 | 15:33

Ристески: Сугарески, Заев и Анѓушев четири години ги лажат вработените во Еурокомпозит и им ветуваат препород

Пратеникот Петар Ристески, по средба со вработените на фабриката Еурокомпозит, истакна дека вработените на Еурокомпозит четири години ги лажат, а фабриката е целосно...

Македонија 12.04.21 | 18:07

Ристески: Талески го брани картелот Заеви, заради тоа што тој е во друштво со уапсениот Чипсио и директно одговорен за негово поставување за командир

Денес ни е совршено јасно зошто пратеникот од СДСМ од Прилеп, Миле Талески излегува и го брани картелот Заеви, заради тоа што тој е во друштво со Кире Спиркоски – Чипсио...

Македонија 10.04.21 | 18:20

Спасовски треба да си поднесе оставка што негов командир на полиција и близок соработник тргувал со дрога

Јавна тајна е дека командирот на полициската станица Прилеп, Кире Спиркоски кој е уапсен за трговија на дрога е еден од најблиските соработници на министерот за внатрешни...

Македонија 10.02.21 | 20:35

Ристески: Вакцините ја докажаа неспособноста на власта, Филипче требаше досега да си даде оставка

Вакцинацијата е уште еден показател за неспособноста на оваа влада. Ова што сега ни се случува е исто како да не изненади снегот во јануари, тоа значи дека покрај една...

Македонија 17.12.20 | 16:02

Премиерот лаже повеќе од Итар Пејо и Насредин оџа: Дозволи тутунот да се откупува како `рѓа, а не како злато

Петар Ристески од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците во Собранието зборуваше за проблемот кој го имаат тутунопроизводителите и предложи власта да го реши овој проблем уште...

Македонија 19.10.20 | 20:31

Ристески: Власта за едни мајка, а за други маќеа, мерките и казните не важат за пријателите на Зоран Заев

Во денешното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Петар Ристески кој зборуваше за лошите мерки...

Македонија 08.07.20 | 14:23

Ристески: Дали директор на ЈП соработник на градоначалникот е жирант за кредит од 200.000 евра за изградба на зградата кај Солидност?

На заканите од градоначалникот Јованоски дека ќе поднесе тужба за клевета, денеска Ристески на новинарско прашање одговори: “Јас се радувам доколку Јованоски поднел...

Македонија 27.10.19 | 12:18

Ристески до Заев: Прашајте го градоначалникот дали гради зграда и хотел во Прилеп?

Човекот кој од ден во ден ја пустоши и распродава Македонија го посети Прилеп. Зоран Заев, човекот кој со мегаломански лаги купуваше гласови од прилепчани, е во посета...