Ознака: перење пари
Црна хроника 11.05.21 | 16:40

ЕК си ги бара назад парите од ИПА фондовите, ОЈО поднесе обвинение против Јахија за перење пари и злоупотрба на должноста

По спроведена истрага од меѓународни рамки во која биле вклучени и меѓународните организации ОЛАФ и ЕУРОПРАВДА, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија 09.04.21 | 13:52

ДКСК: Обложувачниците – перални на пари

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) правејќи проверки на имотно-правна состојба на избрани и именувани функционери и вистинитоста на доставените податоци,...

Балкан 03.03.21 | 23:03

Стејт департмент: Албанија не стори ништо да го сузбие перењето пари и финансирањето на криминалот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари кои доаѓаат од организиран...

Економија 24.12.20 | 08:28

Се носи закон за сите што испокрадоа да си ги исперат парите

Во врска со ставање во оптек на парите кои се надвор од системот, Заев подвлече дека како и за сите останати процеси, така и за овој има законски критериуми за од една...

Црна хроника 15.12.20 | 10:08

За перење на над девет милиони евра обвинети девет лица

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје достави обвинителен акт против девет лица. На обвинетите...

Македонија 17.11.20 | 14:13

Тасева: Криминалците се посилни од сè во оваа држава

Слаѓана Тасева од „Транспаренси Интернешнл“ во гостувањето во Студио 10 на ТВ 24 говореше за криминалитетот во Македонија. Таа не е задоволна да живее во криминална...

Македонија 19.10.20 | 15:51

Груевски: Денешната истрага е дефокус од криминалот, рекетот и тргувањето со националниот интерес на власта

Власта продолжува со политичкиот прогон и хајките против мене и против други луѓе кои ги прогонуваат за да изнудат било какви изјави против мене, реагира поранешниот...

Црна хроника 19.10.20 | 11:34

ОЈО: Осомничени шест лица за перење пари, еден приведен

По повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден...

Економија 10.10.20 | 15:54

Стоилковски: Дали со ШИК Јелак Заев пере црни пари од Панама?

Финансиската полиција, Управата за финансиско разузнавање и УЈП мора да направат истрага за парите кои што стојат зад скандалот со ШИК Јелак – Тетово и за тоа да испратат...

Црна хроника 21.07.20 | 11:53

Дукоски: Излегува дека нарко картелот од Кали пере помалку пари од Боки

Адвокатот на Бојан Јовановски го запраша судот уште уште колку кривични пријави за перење пари треба да бидат поднесени. Веројатно нарко картелот од Кали пере помалку...

Македонија 30.01.20 | 14:17

Судијката Мери Дика јавно призна дека перела пари за Боки 13

Луј Витон правосудството на Заев и СДСМ го урниса целиот правосуден систем во Република Македонија, обвини на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Црна хроника 18.12.19 | 16:39

Невработени тетовци фатени во перење пари

Тројца тетовци се обиделе да ги озаконат парите што ги стекнале на нелегален начин така што по основ на купопродажен договор за локал, уплатувале парични средства во...

Македонија 09.10.19 | 21:54

Парите завршиле во промет, ќе има обвинение за перење пари

Даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје, изјави вечерва Обвинителката Вилма...

Црна хроника 25.03.19 | 14:02

Година и пол го користел „Шејдотранс“ за да испере милион евра

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против Н.Ш. (39) од Кичево, а поради постоење на основано сомнение...

Црна хроника 25.03.19 | 12:48

Кичевец доби кривична пријава за перење пари

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против Н.Ш. (39) од Кичево, а поради постоење на основано сомнение...

Економија 12.02.19 | 12:32

Се перат ли пари во Шуто Оризари преку сомнителни тендери?

Три тендери во вредност околу 220.850 во Општина Шуто Оризари се доделени на новоформирана и сомнителна фирма, која воопшто не си ги исполнува обврските, а да биде скандалот...

Економија 04.12.18 | 08:42

Муареми: Канческа-Милевска испрала над 200 милиони евра преку Министерството за култура

Финансиска полиција во моментот работи на три витални случаи, перење пари преку проектот „Скопје 2014“, работењето на актуелен министер и директори на неколку банки. Финансиската...