Ознака: перење пари
Македонија 30.01.20 | 14:17

Судијката Мери Дика јавно призна дека перела пари за Боки 13

Луј Витон правосудството на Заев и СДСМ го урниса целиот правосуден систем во Република Македонија, обвини на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Црна хроника 18.12.19 | 16:39

Невработени тетовци фатени во перење пари

Тројца тетовци се обиделе да ги озаконат парите што ги стекнале на нелегален начин така што по основ на купопродажен договор за локал, уплатувале парични средства во...

Македонија 09.10.19 | 21:54

Парите завршиле во промет, ќе има обвинение за перење пари

Даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје, изјави вечерва Обвинителката Вилма...

Црна хроника 25.03.19 | 14:02

Година и пол го користел „Шејдотранс“ за да испере милион евра

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против Н.Ш. (39) од Кичево, а поради постоење на основано сомнение...

Црна хроника 25.03.19 | 12:48

Кичевец доби кривична пријава за перење пари

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против Н.Ш. (39) од Кичево, а поради постоење на основано сомнение...

Економија 12.02.19 | 12:32

Се перат ли пари во Шуто Оризари преку сомнителни тендери?

Три тендери во вредност околу 220.850 во Општина Шуто Оризари се доделени на новоформирана и сомнителна фирма, која воопшто не си ги исполнува обврските, а да биде скандалот...

Економија 04.12.18 | 08:42

Муареми: Канческа-Милевска испрала над 200 милиони евра преку Министерството за култура

Финансиска полиција во моментот работи на три витални случаи, перење пари преку проектот „Скопје 2014“, работењето на актуелен министер и директори на неколку банки. Финансиската...