Ознака: пензиски фонд
Балкан 19.07.21 | 13:03

Бугарите сакаат да градат автопат кон Македонија со пари од пензиските фондови

Бугарски експерти сугерираат изградба на два автопата со пари од пензиските фондови во земјата. Михаил Рангелов, од невладиниот Форум за балкански транспорт, за Блумберг...

Економија 18.07.21 | 10:56

Јовановска за РСЕ: Пензискиот фонд е стабилен, пензиите ќе се исплаќаат навремено

Пензискиот фонд е во стабилна состојба, пензиите како и досега ќе си продолжат со тековна, редовна, навремена исплата. Нема никаков проблем во врска со одржливоста на...

Економија 02.04.20 | 14:00

Мицкоски: Кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Заев попречува да се види шансата за искористување на средствата од пензискиот фонд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува...

Свет 27.10.19 | 16:33

Норвешкиот фонд е преполн: Не знаат што да прават со парите, ги честат граѓаните со по 200.000 долари

Норвешка со право може да се нарече една од најсоцијалните земји во светот. Вредноста на нивниот стабилизациски фонд, кој кај нас би се нарекол пензиски достигнал рекордни...

Македонија 19.03.19 | 09:51

Предистражната постапка за скандалот во пензискиот фонд не утврди повреда

Во рамки на предистражната постапка која се однесува на невршење распределба на осигуреници во вториот столб од пензискиот систем и неисплата на придонеси во приватните...

Македонија 06.02.19 | 21:04

Ахмети распали по Царовска: Нека оди во Обвинителство, за таа грешка јас плаќам политичка цена

Скандалот во Министерството за труд и социјална политика јас го сфаќам како специјална вojнa против Демократската унија за интеграција, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети...

Македонија 03.02.19 | 15:42

Скопското обвинителство ја повика Царовска во петок да даде исказ за кривичната пријава

По кривичната пријава од Министерството за труд и социјална политика за неуплаќање на средства во вториот пензиски фонд, Обвинителството ја повика министерката Царовска...