Ознака: пензионирање
Економија 10.11.20 | 20:38

Задолжително пензионирање на 64 години, предлог-законот влезе во Собрание

Во собраниска процедура влезе предлог-законот за пензионирање, со кој сите работници постари од 64 години и со 15 години стаж ќе мора да се пензионираат до крајот на следната...

Економија 10.11.20 | 10:05

Сите работници постари од 64 години одат во пензија до крајот на 2021- исклучок ќе има само во овие две професии!

Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи влезе во Собранието, според кој сите работници, освен докторите од јавното секундарно здравство...

Македонија 21.09.20 | 18:12

Задолжителото пензионирање на различна возраст за мажи и жени е дискриминација

И за жените и за мажите, и за работниците од приватниот и од јавниот сектор мора да важат исти правила и да има еднакви услови за одење во пензија. Намерата на Владата...

Македонија 20.09.20 | 14:26

Нема да биде задолжително пензионирањето на 64 и 62 години за приватниот сектор

Задолжителното пензионирање на работниците на 64 години кај мажите и 62 години кај жените нема да важи за приватниот, туку само за јавниот сектор, најави денеска министерката...

Економија 10.09.20 | 22:53

Пензионирањето на 64 години ќе биде задолжително

Во интервјуто на МТВ, премиерот Зоран Заев најави одлука за задолжително пензионирање за сите вработени на 64 години, додека дамите ќе може да одберат да се пензионираат...

Економија 04.09.20 | 11:40

Ќе го издржи ли ПИОМ новонајавениот закон за пензија?

Владата најави дека една од првите задачи во новиот мандат ќе го измени законот за пензионирање. Со законот нема да бидат опфатени медицинскиот кадар и универзитетските...

Економија 02.09.20 | 13:17

ССМ предлага повеќе услови за пензионирање

Сојузот на синдикати е задоволен поради тоа што е прифатен нивниот предлог за воведување повеќе услови за пензионирање, но дополнително ќе се разгледува кои од условите...

Економија 31.08.20 | 18:54

Од јануари задолжително пензионирање на лицата над 64 години

Од наредниот месец треба да почне процесот за донесување нов закон за пензионирање согласно кој во пензија ќе мора задолжително да одат сите лица со навршени 64 години....

Естрада 12.02.20 | 19:35

Пукна тиквата: Еве зошто Лепа Брена и Александра Живојиновиќ веќе не се сакаат

Лепа Брена и Александра Живојиновиќ, екс Пријовиќ на сите страни се фалеа дека многу се сакаат и почитуваат, но изгледа последниот одмор беше „кобен“ за новната слога. Имено,...

Сервиси 11.02.20 | 19:39

Објавен Законот за докуп на стаж за пензија: Еве кои се условите

Лицата кои наполниле 65 години, а немаат 15 години работен стаж поради неплатени придонеси, ќе можат да ги откупат тие години од стажот за да добијат старосна пензија....

Македонија 12.10.19 | 17:07

Лажна вест на сдсмовски портал: Во пензија ќе се оди на 64 години, а не како досега на 67 години

„Заев со одлична вест: Во пензија ќе се оди на 64 години, а не како досега на 67 години – Пуштен е нов закон во Собрание“. Ова е насловот на провладиниот портал „Центар“,...

Економија 20.09.19 | 13:52

Добра вест за оние што се блиску до пензија: Ќе работат помалку за иста плата

Во министерството за труд и социјална политика во тек е изготвување на Законот за работни односи чие донесување е планирано за годинава. Имено, според информациите...

Економија 30.08.19 | 19:50

Промени во Законот за пензионирање – лоша вест за лекарите, професорите, уметниците

Владата разработува законско решение со кое ќе се укине праксата дел од полициските службеници да го продолжуваат работниот век, иако имаат бенефициран стаж. Ова го...

Економија 11.02.19 | 22:15

Светска банка предлага зголемување на возраста за пензионирање

Македонија има потреба од реформирање на својот пензиски систем за да може да ги издржи фискалните притисоци, како и да ја подобри својата правичност, порачува Светска...