Ознака: пелети
Свет 22.09.22 | 14:47

Во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

Сопствениците на печки на дрва или пелети во Германија есенва се соочуваат со драстично зголемување на цените, објави денеска Федералното биро за статистика во Визбаден. Цените...

Економија 12.08.22 | 12:31

Трговците со пелети ставале маржи до 65 проценти

Трговците на мало со пелети, ставале маржи до 65 проценти. Ова за „Слободен печат“ го изјавија од Министерството за економија, од каде што потекна и предлогот што го...

Економија 20.07.22 | 16:30

Забранет извозот на огревно дрво, пелети и пченица и брашно, укината царината за увоз на масло за јадење

На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница донесе две одлуки за ограничување на извозот на одредени производи и одлука за укинување на...

Економија 27.06.22 | 17:19

Цената на пелетите скокна од 650 на 1300 евра за три тони, граѓаните имаат сериозни проблеми да си ги дозволат

Државата не ги ни спомнува, а граѓаните немаат пари да ги платат пелетите за греење откако нивната цена се зголеми 100 проценти во однос на лани. Додека власта ја регулира...

Економија 12.06.19 | 08:19

Снабдете се со пелети по супер цени

Доколку поради топлото време заборавивте на студот, тука сме да ве потсетиме дека најсоодветното време за набавка на пелети за огрев е токму сега! Македонската фабрика...

Скопје 21.01.19 | 12:49

Oд денеска може да аплицирате за субвенции за набавка на печки на пелети

Град Скопје, денеска го објави јавниот повик за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Град Скопје за набавка на печки на пелети. Повикот ќе се...