Ознака: педофилија
Свет 22.01.22 | 18:07

Папата Франциск: Сите случаи поврзани со сексуална злоупотреба ќе бидат решени

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, вети правда за жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква, а германските власти размислуваат да започнат...

Свет 12.10.21 | 23:48

Европскиот суд го отфрли случајот против Ватикан за сексуална злоупотреба

Европскиот суд за човекови права одлучи дека Ватикан не може да биде тужен пред локален суд за сексуална злоупотреба извршена од католичките свештеници, потврдувајќи...

Балкан 08.08.21 | 19:43

Словак фатен на дело како фотографира голи деца во камп на Истра

Полицијата од градот Бује на Истра привела 41-годишен словачки државјанин под сомнение дека сторил кривично дело искористување на деца за порнографија. Имено, полицијата...

Црна хроника 09.07.21 | 11:27

Кумановец полово ја нападнал ќерката, се снимал со мобилен и ги делел видеата преку социјална мрежа

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 39-годишен кумановец, поради постоење на основано сомнение дека ги сторил...

Свет 28.06.21 | 21:33

Полски бискуп си поднесе оставка по обвинувањата дека прикривал педофилија

Полскиот бискуп поднесе оставка по обвинувањата за прикривање на сексуална злоупотреба на малолетни лица од свештениците. Папата Франциско ја прифати оставката на...

Свет 25.06.21 | 10:52

Полска бара од Ватикан податоци за сексуално злоставување деца од полски свештеници

Полската државна Комисија за борба против педофилијата побарала од Ватикан податоци за сексуално злоставување деца од страна на свештеници во Полска, бидејќи полската...

Свет 28.05.21 | 16:49

Папата ќе ѝ стави крај на педофилијата во Келнската надбискупија

Папата Франциск ќе испрати контрола во најголемата германска надбискупија, во Келн, поради долгогодишните проблеми со скандалите околу сексуалното злоставување малолетници,...

Црна хроника 24.04.21 | 18:17

Кавадарчанка пријавила во полиција ваташанец за обид за силување врз нејзината малолетна ќерка

Четириесетгодишна кавадарчанка вчера пријавила во полиција дека 26-годишен ваташанец се обидел да изврши силување врз нејзината малолетна ќерка. Како што попладнево...

Калеидоскоп 23.04.21 | 10:44

Весна Бејби Петрушевска: Мора нула толеранција за најмал допир кон малолетно дете од страна на возрасен, срам за судијата во Велес

Актерката Весна Бејби Петрушевска на социјалните мрежи изрази згрозеност од  одлуката на велешкиот суд напаѓачот на 17-годишната Мартина Дејаноска да добие само една година...

Црна хроника 21.04.21 | 18:49

Радовишанец силувал малолетна сограѓанка

26-годишно лице од Радовиш вечерта помеѓу 20 и 21 април извршило обљуба врз сограѓанка која била малолетничка.Според билтенот на Министерството за внатрешни работи денеска...

Останати спортови 10.04.21 | 23:26

15 години затвор за тренер насилник, сексуално злоставувал на малолетни лица

Познатиот тренер за боречи вештини Виктор Пестов од рускиот град Светогорск е осуден на 15 години затвор за сексуално злоставување на малолетни лица. 69-годишниот стручњак...

Црна хроника 21.03.21 | 21:13

„Дали си сама, дали имаш убави гради“… – намамен, па уапсен сексуален предатор од Радовишко

Сексуален предатор од радовишкото село Љубница преку интернет му пишувал пораки на 12-годишно девојче за кое мислел дека е од Хрватска. Зад профилот всушност не стои...

Македонија 31.01.21 | 13:04

Тасевски: Многу моќни елити од первертити и педофили се финансиерите на оние програми за Сеопфатно сексуално образование

Актерот Сашо Тасевски смета дека моќни елити од первертити и педофили се финансиерите на оние програми за сеопфатно сексуално образование, поточно плаќаат нивните...

Балкан 26.01.21 | 23:10

Поранешен министер за образование на Република Српска осуден за педофилија

Окружниот суд во Бања Лука го осуди поранешниот министер за образование на Република Српска и универзитетски професор Ненад Сузиќ на девет години затвор поради сексуално...

Сцена 12.09.20 | 16:58

Конгресот бара одделот за правда да го испита Нетфликс за „дистрибуција на детско порно“

Членовите на конгресот на САД, од целиот политички спектар, бараат да се превземе акција, вклучително и можна истрага од Министерството за правда за платформата за стриминг...

Калеидоскоп 11.09.20 | 10:18

„Слатките девојчиња“ на Нетфликс предизвика лавина критики поради поттикнување педофилија

Популарната стрим-платформа Нетфликс е под силни критики по објавувањето на филмот „Mignonnes“ („Cuties“, „Слатки девојчиња“), што според многумина, промовира и поттикнува...

Црна хроника 26.08.20 | 12:13

Tетовец силувал три деца па им се заканувал со фотографии

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 43-годишен жител на тетовско село, кој сторил три кривични дела – силување. Осомничениот во текот на 2019...

Свет 20.08.20 | 13:51

„Амазон“ во Франција понуди на продажба секс-кукли за педофили

Голем скандал ја стресе компанијата „Амазон“ во Франција откако на продажба се најдоа секс кукли со детски изглед. Компанијата веднаш ги повлекла куклите од пазарот,...

Свет 13.01.20 | 11:44

Во Лион започнува судењето на поранешниот свештеник Бернар Прејна за педофилија

Црквата го расчини 75-годишниот Бернар Прејна и тој како обичен граѓанин ќе треба да се појави пред Кривичниот суд во Лион, обвинет за педофилија. Се започна во 2015 година...

Балкан 23.12.19 | 15:27

Судењето на СПЦ поради педофилија започнува на 17 јануари во Лондон

Првото рочиште за тужбата поднесена од група граѓани против Српската православна црква (СПЦ) поради педофилија и сексуално насилство ќе се одржи на 17 јануари 2020 година,...