Ознака: педијатри
Балкан 17.01.22 | 11:11

Педијатрите во Србија препорачуваат да се одложи поаѓањето во училиште за две недели

Здружението на педијатри на Србија издаде соопштение во кое препорачува да се одложи поаѓањето на училиште на класичен начин или наставата да се организира онлајн. Со...

Македонија 18.12.21 | 14:59

Лекари од Клиника за педијатрија во Скопје на позајмица за Детското одделение во општата болница во Охрид

Двајца педијатри од скопската Kлиника за педијатрија ќе бидат пратени на работа во детското одделение во Охрид кое моментално функционира како дневна амбуланта со...

Македонија 16.11.21 | 16:32

Oпштите лекари вработени во здравствените домови и педијатрите и гинеколозите во болница, ќе може да бидат и матични лекари

Измените во Законот за здравствена заштита кој денеска беше усвоен на Владина седница ќе донесе крупни промени во здравствениот систем, велат од Министерството за...

Македонија 16.11.21 | 14:48

Ништо од ветувањата на Министерството за двајца педијатри во Охрид

Нема ништо од најавите кои Министерството за здравство ги даде на 2 ноември, дека проблемот со недостаток на педијатри во охридската Општа болница ќе биде решен. Од тогаш...

Здравје 02.11.21 | 15:17

Во охридската болница се затвори одделот за детски болести

Се затвори одделот за детски болести во охридската болница. Нема специјалисти кои можат да лекуваат пациенти. Сега се вршат само амбулантски прегледи со работни време...

Здравје 03.06.21 | 23:45

Медицински сестри се жалат на мобинг: Во Детската болница во Козле се води борба за опстанок!

Медицинските сестри во Детската болница Козле во отворено писмо изразуваат незадоволство од односот и мобингот кој, како што велат, го трпат од педијатрите во установата,...

Здравје 27.11.20 | 15:33

Словенечки педијатри предупредуваат: Кај некои деца заразени со Ковид-19 има оштетување на повеќе органи

Словенечки педијатри предупредуваат дека поради силната имунолошка реакција на инфекција со корона вирусот, децата може да претрпат оштетување на повеќе органи, вклучително...