Ознака: Пецаков
Здравје 05.06.22 | 19:47

Градоначалникот Пецаков и претседателот на Советот, Донев беа дел од тимбилдингот на ретките болести на Охрид ТрчаТ

Заедно со претседателот на Советот на Општина Охрид, Сашо Донев, сме дел од тимбилдингот на ретките болести кој по шестти пат трча на Охрид ТрчаТ, објави градоначалникот...

Македонија 17.05.22 | 22:26

Пецаков: Започна асфалтирањето на трите краци од улицата „Даме Груев“

Започнаа активностите за асфалтирање на трите краци од улицата „Даме Груев“. Претходно овој дел беше партерно уреден и се изведе нова атмосферска канализација. Вкупната...

Македонија 07.05.22 | 14:24

Пецаков: Нова фекална канализација во Лескоец, продолжува трета фаза од изградбата на булеварот „Македонски Просветители“

Во текот на денешниот ден ќе презентираме и ќе посетиме неколку локации каде што се одвиваат градежни активности. Првата веќе ја поминавме се работи за дел од селото...

Македонија 23.02.22 | 12:30

Следете во живо: Отчет на градоначалникот Пецаков за сработеното во првите 100 дена од мандатот

На регионалниот настан „Промени што носат иднина -100 дена локална власт отчет на ВМРО ДПМНЕ“ што ќе се одржи денес во Охрид, отчет за сработеното по првите 100 дена ќе...

Калеидоскоп 10.02.22 | 15:41

Пецаков на Александар Ќулукоски, член на Македонската „Кантер страјк“ репрезентација му врачи еднократна парична помош од 30.000 денари

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков денеска оствари средба со младиот охриѓанец Александар Ќулукоски, член на Македонската „Кантер страјк“ репрезентација,...

Култура 07.02.22 | 18:47

Пецаков: За нас Григор Прличев, бил и ќе остане не само врвна книжевна преродбеничка фигура, туку и народен трибун

Со доделувањето на наградата за најдобра поема на лауреатот Трајче Кацаров, во НУЦК “Григор Прличев“ викендов беа заокружени свеченостите на годинашните “Прличеви...

Македонија 24.01.22 | 10:47

Богдан Илиевски: Како и сите глупави еуфорични хајки и оваа е победена од бројките

Oва се бројките: 04.01.2022 – 24 нови позитивни во Охрид 05.01.2022 – 25 позитивни во Охрид 06.01.2022 – 61 позитивен во Охрид 07.01.2022 – 54 позитивни во Охрид 08.01.2022 – 35 позитивни...

Македонија 21.01.22 | 14:25

Пецаков: На располагање е ставена целокупната соодветна механизација за побрзо расчистување на снегот

Оперативните служби од Јавното претпријатие „Охридски комуналец“ започнаа со расчистување најпрво на критичните точки во градот. Расчистувањето на снежните наноси...

Македонија 07.01.22 | 14:07

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков со честитка за Божиќ: Да создадеме град во кој сите луѓе со добра волја ќе живеат во мир и благосостојба

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков упати честитка до сите христијани кои големиот верски празник Божиќ го слават по Јулијански календар. – Драги христијани...

Калеидоскоп 02.01.22 | 21:50

Првото новороденче во Охрид е машко, градоначалникот Пецаков ги посети мајката и бебето

Здраво машко дете е првото новороденче во 2022 година во Општина Охрид. Денес ги посетив и во името на граѓаните на Охрид и во мое лично име им честитав на семејството Миткоски...

Македонија 21.12.21 | 12:02

Јавните претпријатија во Охрид задолжени до гуша, вкупниот долг изнесува 497,600,819.оо денари или околу 8 милиони евра

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, на прес конференција ги обелодени долговите на сите јавни претпријатија. „Лидер“ во задолжување  е ЈП „Водовод“- Охрид ...

Македонија 15.11.21 | 19:17

Градоначалникот на Охрид на увид на градежни работи на улицата „Прилепска“ и во село Елшани

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, денеска изврши обиколка на локации на улицата „Прилепска“ и во селото Елшани, каде се спроведуваат градежни активности. Во...

Македонија 11.11.21 | 14:58

Пецаков се сретна со американската амбасадорка Кејт Мари Брнз

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков денеска имаше протоколарна средба со Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз. На средбата било разговарано...

Вести 08.11.21 | 12:00

Пецаков ја презеде должноста градоначалник на Охрид

Со промопредавање на должноста Кирил Пецаков денеска и официјално ја презеде градоначалничката функција во Охрид. Пецаков на функцијата градоначалник доаѓа на местото...

Македонија 27.10.21 | 12:29

Пецаков најавува проекти за Воска, Далјан, 15 Корпус и Железничка

Kандидатот за градоначалник на општина Охрид од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, Кирил Пецаков, гарантира проекти за населбите Воска, Далјан, 15 Корпус и Железничка. За жителите...

Македонија 25.10.21 | 13:29

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Проекти за светла иднина во Видобишта, Бараки, Илинден и Црногорци

За жителите на населбите Видобишта, Бараки, Илинден и Радојца Новичиќ-Црногорци гарантираме проекти за светла иднина, најавуваат од ВМРО-ДПМНЕ Охрид. Во продолжение...

Македонија 24.10.21 | 13:57

Пецаков: Потребно е да тргнеме кон една нова иднина со нова енергија и надеж дека Македонија може да успее

Измината е од прилика веќе една недела каде што со несмален интензитет и буквално енергија која што ја поседуваме. Одиме по граѓаните, тропаме по вратите, ја бараме нивната...

Македонија 23.10.21 | 19:37

Пецаков: Охрид се одлучи за промени и напредок, ќе работам за охриѓани, јас и не знам поинаку

Во вечерашното обраќање во Охрид, кандидатот за градоначалник за општина Охрид, Кирил Пецаков, истакна дека ќе работи за охриѓани, за нова иднина и подобар живот на сите...

Македонија 23.10.21 | 18:36

Пецаков: Како народ и како партија секогаш сме имале тешки искушенија, но крајната цел била и останала – Македонија

Кандидатот за градоначалник на општина Охрид, Кирил Пецаков, во своето излегување на денешната прослава на големиот македонски празник порача дека Македонија победи,...

Македонија 11.10.21 | 14:49

Мицкоски: Охрид нема да биде потценет!

Заедно со идниот градоначалник на Охрид, Д-р Кирил Пецаков и носителот на советничката листа на коалицијата „За Обнова на Македонија“ , Сашо Донев сме на средби со...